Gaming İstanbul... YOĞUN TALEP SEVİNDİRDİ!

Gaming İstanbul... YOĞUN TALEP SEVİNDİRDİ!

Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde dün kapılarını açan Gaming İstanbul, ikinci gününde de oyunseverlerden büyük ilgi gördü. Fuar, 4 Şabat Pazar saat 18:00’e kadar devam edecek.

YERLİ OYUNLAR İHRACATTA 500 MİLYON DOLARA ULAŞTI, TÜRK OYUN DÜNYASININ YENİ YILDIZLARI GAMİNG İSTANBUL’DA ÜCRETSİZ YER ALDI

 

 

Gaming İstanbul Marka ve Pazarlama Yöneticisi Meriç Eryürek, “Yerli oyunların yıllık ihracatı 500 milyon dolara ulaştı. Özellikle Türk oyun yapımcılarını desteklemek için belirli bir büyüklüğün altındaki, yatırım almamış bağımsız oyun yapımcılarına ve şirketlerine ücretsiz alan veriyoruz”

30’dan fazla yerli oyun şirketi fuardaki bağımsız oyun alanında oyunlarını tanıttı, profesyonel bilet hediyesi sayesinde yatırımcılarla tanışma fırsatı buldu

“İçinde oyun olan oyun fuarı” sloganıyla kapılarını üçüncü kez açan Türkiye’nin tek uluslararası oyun ve dijital eğlence fuarı Gaming İstanbul tüm heyecanıyla sürüyor.

Fuar alanında dünya devi oyun şirketleri kadar, yerli oyun yapımcıları ve bağımsız oyun geliştiriciler de önemli bir alana yayılmış durumdalar.

Gaming İstanbul Marka ve Pazarlama Yöneticisi Meriç Eryürek, “Türkiye’deki oyun pazarı sessiz sedasız büyüyor.

Yıllık 500 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan bu sektörün daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Biz Türkiye’nin tek uluslararası oyun ve dijital eğlence fuarı Gaming İstanbul olarak Türk oyun geliştiricilerini gururla destekliyoruz.

Indie (bağımsız) alannda her yıl yaklaşık 30 adet oyun geliştiriciye ücretsiz alan sağlıyoruz. Burada kendi oyunlarını tanıtma fırsatı buluyorlar.

Önceki yıllarda buradan yatırım alarak dünyaya açılan oyunlar oldu. Örneğin 2016’da burada destek verdiğimiz No 70: Eye of Basir, 2017 yılında dünya devlerinin arasında kendi standını açacak büyüklüğe ulaştı.” dedi.

30’dan fazla şirkete ücretsiz destek

Eryürek, yıllık net geliri 50 bin TL’nin altındaki bağımsız geliştiricileri hedeflediklerini ve bu yıl da 30’dan fazla yerli oyuna alan sağladıklarını söylerken, bir kişiye ücretsiz B2B bileti hediye ettiklerini ve ekiplerin kalanına yüzde 70 indirimli profesyonel biletler hediye ettiklerinin de altını çizdi.

Katılımcılar bu biletlerle geliştirici konferanslarına katılabiliyor, “Pitch & Match” kapsamında sektör profesyonelleriyle tanışıyor. Böylece yerli oyun şirketleri kendilerini geliştirme ve yatırım alma fırsatı buluyor.

Bu yıl %15 büyüyecek
Eğlence pazarları içerisinde Hollywood ve film sektörünü büyüklük açısından geride bırakarak tüm dünyanın dikkatini üzerine toplayan oyunlar, büyüyüşünü sürdürüyor.

Dünya genelinde 110 milyar dolara ulaşan oyun pazarı, Türkiye’de de 2017 yılında 750 milyon doları buldu.

Eryürek, Doğu Avrup, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da en hareketli oyun pazarlarından birisine sahip olduğumuzu söylerken, Türkiye’deki oyun pazarını şu şekilde değerlendirdi:

“Türkiye’deki oyun pazarının büyüklüğü 2017’de 750 milyon doları aştı. 2018 tahminleri ise yüzde 15 büyüme öngörüyor. 880 milyon doları hedefleyen bu pazarda 30 milyondan fazla oyuncu var.”

Fuara katılan firmalar şu şekilde: Ubisoft, Pearl Abyss, Türk Telekom, Vodafone, Garanti Bankası, Media Markt, ByNoGame, Param, Nvidia, Xbox, Playstation, Epin, Monster Energy, Redbull, Vestel, Papara, Game Satış, Adore Mobilya, Seti Medya, Ewaapro, Xdrive, Oyungezer, Proud Dinasours, GearBest, Beluga Global, Codemodeon, Binary Games, Zocco’s, QP bilişim, OverGame, Zeren’s Universe, Appodeal, Admost, TCA, Portable Marketing ve Rising Tech.

İŞTE FUARDAN ÇOK ÖZEL GÖRÜNTÜLER...

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.