Hulusi Paşa Yazıyor… OSMAN PEHLİVAN ‘KAŞIK HAVASI’NI SAZIYLA ÇALDI.. BAR

 

GÜNÜN OLAYI; ‘Lambaya Püf De’ paylaşılamıyor.. Barış Manço’nun 1971 yılında geleneksel ‘Anadolu Kaşık Havası’nın üzerine yazdığı sözlerle plak yaptığı, sözlerinden dolayı TRT Denetim Kurulu’ndan geçmeyen şarkısı şimdilerde yeniden moda oldu..

Şarkı bu kez de Hayko Cepkin tarafından Lipton Ice Tea’nin yeni reklamlarında kullanıldı. Ve bu haber medya ile paylaşılırken aynen şu cümle kullanıldı:

‘Reklam filmi müziği için stüdyoya giren Hayko Cepkin, Barış Manço’nun ‘Lambaya Püf De’ şarkısını yeniden yorumladı..’

Barış Manço’dan sonra aynı sözlerle Kurban grubu tarafından da plak yapılan şarkı; böylece Barış Manço’nun plağının piyasaya çıkmasının üzerinden tam 45 yıl geçtikten sonra yeniden gündeme oturdu.

Magazinkolik’in değerli ve sürekli okurlarından sayın Serhan Özden; bir uyarı mail’i atmış ve şöyle demiş: ‘Sözkonusu ezgi ‘Anadolu Kaşık Havası’dır ve Tamburacı Osman Pehlivan (1847 – 1942) tarafından çalınmıştır. Lütfen hatalı haberinizi düzeltiniz..’

Sayın Özden; ortada hatalı bir haber yok çünkü ben; ‘Barış Manço’nun şarkısı Lambaya Püf De’ dedim.. Yani konumuzun şarkının sözleri olduğunu anlatmaya çalıştım. Rahmetle andığımız Tamburacı Osmanise bu muhteşem melodiyi sazıyla dile getirmişti ki sonraki yıllarda zaten pek çok sanatçı, bu şekilde yani enstrümantal (sözsüz) olarak icra etti.

Ve bu kez Hayko Cepkin; bir çay reklamında söyleyecek.. Melodisi ‘Anadolu Kaşık Havası’ sözleri Barış Manço’nunki olarak.. Manço’nun sözlerini aynen kullanmayacak kuşkusuz.. Reklam için yazılan yeni sözleri seslendirecek..

Yine de duyarlı okurumuza hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyoruz..

 

HEPSİ ARENA OLDU.. KARŞIYAKA ARENA İSE; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK!

 

Bursa.. Antalya.. Afyon.. Eskişehir.. Antakya.. Konya.. Kayseri.. Rize.. Diyarbakır.. Giresun.. Elazığ Atatürk Stadları.. Oldu size Arena.. Beşiktaş İnönü.. İzmit İsmetpaşa.. Malatya İnönü.. Oldu size Arena.. Ali Sami Yen’i, oldu Arena.. Samsun 19 Mayıs’dı.. Oldu Samsun Arena.. Sivas 4 Eylül idi.. Oldu SivasArena.. Şanlıurfa 11 Nisan’dı.. Oldu size GAP Arena.. Gaziantep Kamil Ocak.. Adana 5 Ocak.. Batman16 Mayıs.. Hepsi oldu size Arena..

Yukarıdaki isim değişikliklerini tek tek çıkartan sevgili Yılmaz Özdil devam ediyor:

‘İzmir’de de Arena vardı..Karşıyaka Arena Spor Salonu.. Dün resmen silindi..

Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu yapıldı..

karsiyaka_arenasini_ataturk_yapti.jpg

Göğsümü gere gere ‘Ben İzmirliyim’ dememize bir kez daha vesile olan.. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Karşıyaka Belediye Meclisi’nin değerli üyelerine yurttaş olarak teşekkür ederim..’

Hulusi Paşa: Biz de yürekten teşekkürlerimizi ve sevgilerimizi gönderiyoruz İzmir Karşıyaka’ya..

 

NİKAHINA BENİ ÇAĞIR SEVGİLİM

 

Yeşim Salkım (nereden aklına geldiyse son ex eşi ile karşılaşıp, sarmaş dolaş olunca orada bulunan gazetecilere ilginç bir açıklamada bulundu): Hakan’la hala iki iyi dostuz arkadaşız, kızımın babası. Bugün yarın bana dese ki ‘Evleniyorum’ valalahi nikahına giderim. Çünkü onu mutlu görmek beni de mutlu edecektir.

fi-20kadinasiddetsergisi-20yesimsalkimhakaneratik.jpg

‘Aynı durumda siz olsaydınız ne yapardınız?’ sorusuna yanıtlar gecikmedi:

Selahattin Alpay: Kurban olduğum Allah yazdıysa bozsun.. Tövbe olur mu öyle şey.. Hey Allahım 20 yılda nerelere gelmişiz biz..

Sibel Turnagöl: 20 yıl bekar kalmışım evlenmeyi düşünmemişim. Eski eşimin nikahına neden gideyim? Mehmet’i eş olarak tercin etmemin sebebi çok eski dostumdu. Arkadaşımdı. Biz bir araya gelirsek ancak evlenerek geliriz dedik ve nitekim de öyle oldu.. Eski eşin nikahına gitmek mi? Tövbe tövbe..

Ceylan: Nee.. Yok bi de beşi bir yerde takalım gelin hanıma.. Olur mu öyle şey canım?

Ve Ümit Besen şarkısını söylemeye devam eder: Nikahına beni çağır sevgilim/ İstersen şahidin olurum senin/ Bu adam kim diye soran olursa/ Eski bir tanıdık dersin sevgilim..

 

ZARA’DAN ‘DİLLERE PELESENK OLMUŞ’ ŞARKILAR..

 

TV8’de yayınlanan Aramızda Kalmasın programında Zara’nın ‘Adı Aşk Olsun’ adlı yeni albümü anlatılıyor.. Zara’nın basın toplantısından görüntüler verilirken..

Dış ses: Arabesk’in dillere pelesenk olmuş şarkıları işte bu albümde!

diye bir cümle geçiyor..

TDK Büyük Sözlük’te Pelesenk = Konuşurken gereksiz tekrarlanan söz diyor..

Jess Molho, Funda Özkalyoncu, Deniz Akkaya ve Salih Keçeci öööle bakıyor:

Demek ki; neymiş; dillere pelesenk olmamış..

Demek ki neymiş; dillere marş olmuş.. Dillere yerleşmiş.. Dillerden düşmeyen.. diyeceği yerde dış sesin dili sürçmüş..

 

HANDE YENER’LE TUZLU BİR MUHABBET

handeyener-dogumgunu.jpg

 

Hande Yener kızımız; kendisini bir şeyle kıyaslayacak.. Bula bula ‘tuz’u bulmuş.. Demiş ki:

‘Kadın bazen yemeğin tuzundan bile daha değersiz..’

Tuz; yemeğe ne yapar? Lezzet katar.. Peki Hande’nin şahsında kadınlar ne yapar? Hayata lezzet katar..

Peki kadın neden tuzdan daha değersiz? Şöyle diyor:

‘Kadın; yemeğin tuzunu az ya da çok attı diye dayak yiyor..’

Yemek az tuzluysa tuz atarsın. Çok tuzluysa içine bir haşlanmış patates atarsın, fazla tuzunu alırsın.. yani çözümü var..

Peki; kadının lezzeti kaçarsa.. Yani muhabbeti az ya da çok kaçarsa?..

Varsa bir çözüm önerisi olan yazsın, biz de paylaşalım..

İŞTE İLK MÜŞTERİ

Doğukan Manço’nun taa Survivor’da yarışırken kafaya koyduğu hatta ilk şubesini orada açtığı Cafe Los Manços, Moda’da hizmete girdi.. Cafe’nin ilk müşterisi de Arda oldu.. Arda’nın derdini döktüğü Batıkan Manço, ‘Barmen herkesi dinler’ sözünün doğruluğunu kanıtlarcasına ona yardımcı oldu…

batikanmanco.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.