İNTİHAR SAHNELERİ DEVAM EDERSE; `KİCKER'İM.. SABAHA BIRAKMAM!..

Show TV'nin 'Wipe Out'una ara sıra takılmamın başlıca iki nedeni var: Birincisi; bir zamanların unutulmaz maç spikeri sevgili Orhan Ayhan Abi'mizin süper esprili yorumları.. İkincisi; sevgili Asuman Krause'nin güzelliği.. Asu; onca ekran çirkinliği içinde dişiliği ve yaydığı ışık ile öylesine parlıyor ki etkilenmemek mümkün değil..

Yoksa başka neye izleyeyim ki! Özellikle Orhan Abi; yarışmacıların düştükleri komik durumlarda öylesine güzel benzetmeler yapıyor ki son zamanlarda unuttuğumuz kahkahaları koyvermemiz için geçerli bir neden olup çıkıveriyor.. Geçtiğimiz haftalarda Kickboks ile ilgilendiğini söyleyen bir yarışmacı yumruk duvarından geçerken, Orhan Abi'miz şöyle dedi:

'Bizde böyle yumruk yemeye alışkın olanlar için bir deyim vardır: Kicker misin, sabaha mı bırakırsın?..'

Biraz bel altı idi ama gene de ekran başındakileri kahkahalarla güldürmeye yetmişti.. Şimdi izninizle ben bu sözcüğü birtakım diziler için biraz değiştirerek şöyle kullanmak istiyorum:

'Kicker'im.. Üstelik sabaha da bırakmam!..'

Hangi diziler mi?.. Birinci dizimiz: 'Tövbeler Tövbesi..' Bu diziyi izlememin tek nedeni ise 70'li yılların unutulmaz Türk Müziği eserlerini yeniden dinlemem.. O günlere gitmem.. İzleyenler bilir; dizinin baş kahramanlarından biri geçtiğimiz aylarda annelik olma mutluluğunu yaşayan sevgili Tuba Ünsal.. Canlandırdığı Pelin karakteri tam bir 'evlere şenlik'.. Babasının parayla tuttuğu sevgili bile onun aşırı titizliğine dayanamayıp kaçınca soluğu bir anda bir uçurumun başında alıverir. Cup kendini aşağıya atacak ki; imdadına dizinin baş erkek oyuncusu Cemal Toktaş (Mahir) yetişir ve onu kurtarır.. Bu kez de Mahir'e vurulur Pelin.. Ama Mahir, Fidan'a (Fulya Zenginer) aşıktır.. Hatta onunla nişanlıdır.. Ne yapar Pelin; alır babasının usturasını cırrrrttt? Vur damara.. Üstelik fonda Müslüm Baba'mızın bir türküsü de yok : ))

İkinci dizimiz: 'Unutulmaz..' Hani şu kendinden bunalım iki oyuncu Özlem Yılmaz (Eda) ve Serhan Yavaş'ın (Harun) baş rollerini paylaştıkları dizi.. Tipik bir enişte-baldız hikayesi.. Ama bu dizide 'Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü' yakınması yok.. Tam tersine, abla Melda'ya (Sinem Öztufan) inat 'Ohhh ohhh.. Eniştem beni nasıl da öptü' durumları.. Ve de bu öpüşlerden dünyaya gelmiş dünya şirini bir Yağmur (Irmak Öztürk) var.. İki aile arasındaki kıran kırana bir 90 dakikanın pardon mal mülk mücadelesinin yapıldığı.. 'Benim babam, senin babanı nasıl öldürdü' durumlarının yaşandığı bir dizi işte.. Düşman ailenin oğulları Batu (Mert Yavuzcan), bu ailenin kızı Melda'ya yanıktır.. Kızı Ece de Harun'a.. Kız; aşkından yataklara düşer.. Ve sonunda hizmetçinin getirdiği bir sürahi suyun içine bir kutu ilacı boca eder.. Sonra.. sonrası malum..

Gazetelerin 1. ve 3. sayfaları son aylarda hiç bu kadar intihar haberiyle dolup taşmamıştı.. Bilir misiniz dünyada ortalama her 3 saniyede 1 kişi intihar girişiminde bulunmakta, her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu yaşamını yitirmektedir.. www.intihar.de adında bir site var.. Girin inceleyin.. Neler var neler?.. Sitede intihar nedenleri 5 başlıkta toplanmış: Coğrafik Nedenler, Biyolojik Nedenler, Felsefi Nedenler, Psikolojik Nedenler ve Sosyolojik Nedenler..

Vallahi bunca yılın insan tanıyan bir gazeteci-yazarı olarak iki neden tanırım: Para ve aşk.. Zaten bu yazıma 'intihar'ın konu olması da geçtiğimiz hafta çok yakın bir arkadaşımın başından geçen bir olaydır.. O bana anlattı, ben de size nakledeyim:

Arkadaşım ve eşi 1 yıl önce boşanmışlar.. Kızları küçük.. Lise çağında.. Bir flörtü var, delikanlı bir süre aramamış.. Vayy sen misin aramayan.. İçmiş bir kutu hapı.. Daha doğrusu öyle söylemiş.. Arkadaşım atladığı gibi gitmiş evlerine.. Kız; bas bas bağırıyor; ortalıkta dolaşıyor. Pek inanmamışlar.. Yalan söylüyor demişler.. Ama saatler ilerleyip de kızın dili dolanmaya başlayınca hemen hastaneye.. Acil servise.. Anında müdahale etmişler.. Ertesi akşama kadar müşahade altında tutmuşlar.. Çok şükür şimdi iyiymiş..

Arkadaşım bunları anlatırkan gözlerimin önünden yukarıdaki dizilerin anlattığım sahneleri geçti.. Ve onun içindir ki Orhan Abi'nin sözlerini öyle kullandım:

'Kicker'im.. Üstelik sabaha da bırakmam!..'

Eyyyyy sevgili RTÜK Başkanı ve de üyeleri.. Sigaraları buzladığınız gibi intihar sahnelerini buzlayın siz önce..

Sevgilerimle.. Saygılarımla..

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.