KARADENİZLİ SERAP’A SAMSUN’DAN ÖDÜL... MAGAZİNİ MAGAZİNCİLER YAPSIN!

 

En sevmediğim cümledir ‘Bizim zamanımızda..’ diye başlayan cümleler ama an geliyor ister istemez kullanmak zorunda kalıyor insan..

Ödül (Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlük’teki Anlamı): Bir başarı karşılığında verilen armağan, mükafat..

Örneğin Hey Dergisi Yılın Müzik Oskarları ödülleri.. Yaklaşık 25 yıl; her yılın ocak ayında Hey dergisi okurlarının verdiği oylarla, bir önceki yılın değerlendirilmesi yapılarak 1. seçilen sanatçılara ve plaklara verildi.. İşte bunun adı ‘ÖDÜL’dü..

Ortada hiçbir sebep ve gerekçe yokken; sadece bir kuruluşun adının ertesi gün bütün gazetelerde ve TV haber bültenlerinde geçmesi amacıyla eşe dosta dağıtılanlara ise ne isim verileceğini ben hala çözemedim ama onların adı ÖDÜL değil..

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) İstanbul-Yenikapı Etkinlik Alanı’nda bir ‘Samsun Buluşması’ düzenledi. SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, bu Samsun Buluşması’nda En İyi TV Programcısı Ödülü’nü, TV8’de yayınlanan Gerçeğin Peşinde programı ile Serap Paköz’e sundu..

Başka ödül verildi mi onu bilmiyorum çünkü haberi hiçbir yerde çıkmadı..

Peki Sayın Başkan; eylül ortasında Serap Hanım’a verilen bu ödül neyin ödülüydü?

ÖDÜL GÖRÜNTÜLERİNİ KÖŞE YAZIMIZIN ALTINDA İZLEYEBİLİRSİNİZ...

Program henüz 3 aylık.. 3 aydır 13 yaşında bir delikanlının bir cinayete mi kurban gittiği yoksa intihar mı ettiği bir türlü çözülemedi.. Hatta geçenlerde bir espri yaptım; ‘Olayı verin Müge Anlı’ya iki günde katil ya da katilleri bulsun’ dedim..

Peki ortada bir başarı olmadığına göre; verdiğiniz ‘ŞEY’ de ödül olmamalı..

Bir de araştırmacı gazeteciliğim tuttu:

Serap Paköz nereli?

kimdirkim.com: Aslen Karadenizli olan..

milliyet.com.tr: Karadeniz kökenlidir..

diyor.. Samsun; güzel Karadeniz’imizin tarihi bir şehri.. Cumhuriyet’e ilk adımlardan birinin atıldığı tapılası şehir..

Sayın Başkan; Allah aşkına nereden aklınıza geldi ÖDÜL dediğiniz bu ŞEY?..

Giresun Fındıkçılar Birliği Ödülleri.. Trabzon Şoförler Derneği Ödülleri.. Rize Otoparkçılar Derneği Ödülleri ne zaman dağıtılacak merakla bekliyorum..

serap-pakoz_odul.jpg

 

NEŞET ERTAŞ BÖYLE ANILMAZ EY AHMET HAKAN

 

Anılmaya değer bir fani; bir televizyon kanalının A programında başka, B programında başka, ana haber bülteninde farklı şekilde anılabilir..

Sabah programı ise stüdyoya faniyi tanıyan konuklar davet edilebilir, onların dilinden anılar anlatılır.. Öğle kuşağında ise memleketinden mezarı başından canlı yayın yapılabilir.. Veee akşam haberleri gelince,

-Şimdi kısa bir reklam arasına gidiyoruz, bu araya 5 yıl önce kaybettiğimiz Neşet Usta’dan bir türkü ile gidiyoruz..

denmeeeeeez! Onun türküleri, ara kapatan zaman dolduran türküler değildir ey Ahmet Hakan..

Hadi bu ayıbı yaptınız! Üstüne tüy dikmenin ne manası var..

Ne tüyü mü?.. Kaz tüyü, kızılderili tüyü.. Ne tüyü olacak; türküyü makaslayıp kuşa çevirme cümlesindeki o kuşun tüyü..

Yani kazandığınız 50-60 saniye mi Kanal D’yi zengin edecek?

Eeeey Bab-ı Ali’deki ikinci patronum sayın Aydın Doğan.. Kanal D, başı boş Beykoz çayırına dönmüş.. İpini koparan, orada.. N’olur siz bir dur deyin!

 

EN KİBAR UYARI: Ortalık Gülben Ergen- Yeşim Salkım- Seren Serengil kavgasından geçilmiyor.. Mesut Barzani’nin referandumu bile neredeyse ikinci haber olacaktı.. Efendim güya Gülben Ergen; evli bir erkekle aşk yaşıyormuş da.. Zamanında Yeşim ile Seren’in kocalarını da ellerinden almış da.. Topa Ahmet Hakan da girdi ve Hürriyet’teki köşesinde ‘Adamın hiç mi suçu yok’ diye yazdı. Vay ki vay; Seren aldı sazı eline: ‘Bu kadını korumak için duruşunuzdan ödün vermeyin. Ahlaka aykırı bu olayı ört bas etmeyin Ahmet Hakan..’

 

EN KİBAR ATASÖZÜ: Kim mi söylemiş?.. Nuray Sayarı’dan başka kim olabilir.. Zaman zaman Beyaz TV’de Hayatta Her Şey Var programına katılan Sayın Sayarı, önceki gün yine yıldızları yorumluyordu.. Derken; ‘Kör ölür badem gözlü olur’ demek istedi.. Cümle öyle bir geldi ki; bunu söyleyeceği belliydi.. Ama Sayarı’mızın kibarlıkta üzerine yok.. Düşündü taşındı, evirdi çevirdi ve sonunda söyledi: ‘Ama vefat eder, badem gözlü olur..’ Benim aklıma gelen de şöyle idi: ‘Görme engellinin ömrü yetmez, badem gözlü olur..’

 

HAYDAR HAYDAR BÖYLE Mİ OKUNUR BE CAN!

 

2011’de Öyle bir Geçer Zaman ki’deki Ali Kaptan rolü ile oyunculuk dünyasına sağlam bir demir atan Erkan Petekkaya, araya Dila Hanım ve Paramparça dizileri ile 4 sinema filmini katıp bugünlere geldi.. Şimdi Kayıtdışı’nın Ali Kemal Ateş’i olarak esiyor, gürlüyor.. Yakışıyor da hani..

Benim demem Erkan Bey’in yeni dizisinin ilk bölümünde dinlediğimiz yılların Haydar Haydar adlı türküsü.. Tabii ki ilk yorumcularından Tanju Okan’ın söylediği o enfes duygusallıkta değil.. Programın müzikleri Ender Gündüzlü adlı sanatçımıza teslim edilmiş.. Bugüne kadar 5 TV dizisi ile 7 sinema filminin müziklerine imzasını atan Gündüzlü, Haydar Haydar’ı gündüz gözüyle mi o şarkıcıya teslim etti?.. Ya da çıkan sonucu görüp, ‘Türkü bu şekli ile bu diziye yakışmadı.. Biz gene Tanju Okan’dan yayınlayalım’ diyemedi mi?.. Diyemediyse hem ayıp etti, hem de kulaklarımızın içine etti..

O kadar laf ettik; katilin adını yazmadık;

Yazıyorum..

Bahçevan.. Şaka şaka.. Can Gox.. O da kim derseniz?

Can Göksun.. Piyasa (yani müzik dünyası) onu Can Gox olarak tanıyor.. Sıkı bir Blues yorumcusu.. Zaten Haydar’ı da Blues tarzında söylüyor ya..

Arkadaşım olmuyorsa olmuyor işte.. Ben beğenmedim..

Ah ahhh eser sahibi Aşık Nesimi’nin kemiklerini nasıl sızlattınız bir bilseniz..

 

NESİMİ’NİN KEMİKLERİNİ BİR HEY’Cİ DE SIZLATMIŞTI..

 

Bu Can Gox’un ikinci Haydar Vak’ası.. Delikanlı bu türküyü bu şekliyle bir de Kuzey Güney (2011) dizisinde yorumlamış., o zamanlar HaberTürk’te yazan ve Hey’in son dönem muhabirlerinden biri olan Rahşan Gülşan kardeşim, türküye bayılmış, öveyim derken potun Allah’ını kırmıştı.. O tarihte yazete.com adlı internet sitesinde şöyle bir yorum yer almıştı:

“Kuzey Güney dizisinde Can Gox’un sesinden “Haydar Haydar” türküsünü dinleyip mest olan Rahşan Gülşan, türkü hakkında önce biraz bilgi vermiş. Türküyü; Müslüm Baba’dan, Müzeyyen Senar’dan, Sabahat Akkiraz’dan dinlemenin lezzetini huşu ile anlattıktan sonra, Kuzey Güney dizisinde Can Gox’un sesinden Haydar Haydar’ı duymuş olmaktan aldığı feyzi de uzun uzun anlatmış.

Gülşan, yazının bir yerinde türkünün sahibinin adını Aşık Veysel olarak açıklayınca büyük bir pot kırmış oldu. Zira türkünün sahibi Aşık Nesimi’ydi.

Öyle ki, türkü; “Nesimi’ye sormuşlar..” şeklindeki mısralarla bitiyor. Haydar Haydar türküsüyle bu kadar hemhal olan bir magazin yazarı nasıl böyle bir hata yapabilir diye soracak olursanız, cevabı kendisi veriyor: “Googgle yanılttı beni..”

 

CİNAYET TAKİPLERİ YEMEDİ.. MAGAZİN VERELİM

RTÜK’ün (Radyo Televizyon Üst Kurulu) evlendirme programlarını yasaklaması üzerine, ekranlar dedektif bürolarına döndü.. Her biri bir cinayeti aydınlatma, bir katili bulma peşinde..

Rahmetli bir Hasan Amcamız vardı, o meşhur Columba dizisi başlayınca aynen şöyle derdi:

-Ulan Columbo bu cinayeti de çöz, helal osun diyeceğim sana..

Hasan Amca şimdikileri görse ne derdi acaba?

22 Eylül Cuma, AB Grubu reyting raporuna göre:

19. Müge Anlı ile Tat Sert (atv) 22. Serap Paköz’le Gerçeğin Peşinde (TV8), 68. Esra Erol’la (atv) 90. İnci Ertuğrul ile Kaybolan Çiçekler 93. Seda Sayan Artık Susma

Diğerleri mi?.. İlk 100’de yoklar..

Dedikodulara göre; dedektiflikte umduklarını bulamayanlar yavaş yavaş magazine kayıyormuş.. Kaysınlar bakalım.. Aman kayarken düşüp bir yerlerine bir zarar getirmesinler de..

Magazin yapmak zor iştir arkadaş! Yaşayan bilir..

 

MAGAZİNİ MAGAZİNCİLER YAPSIN ARKADAŞ!

İşte bu duygularla oturduğum ekran başında beni son derece mutlu eden bir görüntü ile karşılaştım… Tam 40 yıllık gazeteci ve her ikisinin de kaynağı HEY Dergisi olan 2 kardeşimi gördüm karşımda… Yasemin Bozkurt ve aynı zamanda şuan okuduğunuz Türkiye’nin en kaliteli ve inanılır sitesi Magazinkolik.com’un sahibi Nurcan Sabur…

Nasıl keyiflendim anlatamam! İşte dedim; 40 ar yıllık geçmişi olan 2 gerçek magazinci oturmuşlar magazin konuşuyorlar…

aliesitmez_yildiztilbe_yaseminbozkurt_nurcansabur_670x310.jpg

“Sevgili Yasemin özüne dönmüş ve magazin gazeteciliği yapıyor” dedim kendi kendime… Konuklarına öylesine buram buram gazetecilik kokan doğru şeyler soruyorlardı ki! Aklıma sizlere defalarca yazdığım şarkıcı, türkücü, mankenlerden beyhude magazinci yaratma çabaları geldi birden bire!..

Ne  var ki pazartesi olunca hevesim kursağımda kaldı adeta… Yasemin gene yaptığı reality programında aslında gene bir magazin figürü olan Hamiyet’i ağırlıyordu ama nerede o lezzetli magazin sohbetleri?..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.