KASIM AYININ İLK YARISINDA VİZYONDA HANGİ FİLMLER OLACAK?

Merhabalar,

Bir zamanlar,Yeşilçam yani Türkiye'nin hayal fabrikası...

Film şirketlerinin, filmcilerin bulunduğu sokaklar da, Türkiye'nin dört yanında akşam kapısı kapanan nice evde, kızlı erkekli genç buranın hayalini kurardı...

İsimsizlere «şöhret», fakirlere «para» kazandıran sihirli bir yerdir sanki Yeşilçam...

Edirne'den, Kars'a, Samsun' dan, Gaziantep'e kadar Türkiye'nin her yerinde, her gün milyonlarca insan bu sokaklarda düşünülen, buralarda yapılan filmleri seyreder di.

Yeşilçam, filmciliğin merkezidir deniliyordu.

Oysa şimdi yani bu dönemde öylemi ?

Bakın merkez Başkent'e de sıçradı ve bu Trene Ankara'da Behzat Ç ile takıldı ve Ankara polisi yada Ankara filmi diyerek özellikle Başkent yapımı olduğunu her seferinde pekiştirir oldu..

Yavaş yavaş büyüyoruz yavaş yavaş gelişiyoruz derken Sinema'da son 5 senedir rekor kırar olduk. Türk film'lerin de emeği geçen herkese kendi adıma teşekkürler yapımdan, yönetmenden, ışıktan, teknikten, müzikten, senaryo'ya kadar her bölüme tebrikler müthişler..

Kasım ayı dolu dolu geldi..

Ardı arkası kesilmeyen galalar ve gösterimler ile devam ediyor..

Büyüyen isimlerimiz var no name lerimiz var eminim seneye onların da isimleri afişlerimizi süsleyecek.

Ben Kasım 15 de dahil olmak üzre tüm listeyi sizlere sunuyorum ve kendi beğendiklerimi de detaylandırıyorum, bakalım aynı fikirdemiyiz?..

Hepinize iyi seyirler,

BEHZAT Ç ANKARA YANIYOR

2013 - Türkiye yapımı, Aksiyon , Macera , Polisiye , Suç

Oyuncular : Erdal Beşikçioğlu, Sanem Çelik, Nejat İşler?in yanı sıra, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Berkan Şal, Seda Bakan, Aslı Tandoğan, Serenay Sarıkaya, Sadi Celil Cengiz, Tuğrul Tülek ve Ekim Mağden yer alıyor.

Adam Film'in yapımcılığında gerçekleşen filmin yönetmeni Serdar Akar. Filmin senaryosunu aynı zamanda dizinin de senaristi olan Ercan Mehmet Erdem yazdı.

Çekimleri Ankara ve Kıbrıs'ta gerçekleşen film oldukça etkileyici bir oyuncu kadrosuna sahip.

Aslında bu nasıl bir ayırım sa Ankara, Istanbul gibi Behzat Ç bir Ankara polisi ve film de Ankara polisiyesi.Tv de başladığı günden beri bir çok gönülde taht kurmuş ve Başketin fenomenleri arasına girmiştir.

3 Sezondur ekranlarda olan dizi enteresan bir final ile veda etmişti..Ne enteresandır ki Ankara Yanıyor sanki dizi sonrası dizide olanlarında düğümünü çözen bir film gibi olmuş..

Ayakta alkışlanan film oldukça başarılı..

Filmde ekibe taze kan gelmiş mesela herkesin bildiği Aliye , Sanem Çelik, Lale devrinin Yeşimi, Serenay Sarıkaya, İşler güçler'den Sadi Celil Cengiz ve usta tiyatrocuTuğrul Tülek..

Konu aynen şöyle ; Behzat Ç.?nin yokluğunda Cinayet Büronun başına Himmet adında bir Başkomiser

atanmıştır.

İçişleri Bakanının öldürülmesi teşkilatta büyük bir çalkantıya yol açınca Himmet de bunu kendi açısından bir fırsata dönüştürmeye karar verir ve ekibini Terörle Mücadeleye yardımcı olmaya yönlendirir.

İçişleri Bakanı öldürülmeden önce Cinayet Büro ekibi Hakkı adında bir bakkalın ve Alman Konsolosluğunda görevli Hans adında bir Almanın cinayeti üzerinde çalışmaktadır.

Alman Hükümeti, cinayete gözlemci olarak Ulrike adında bir polisini görevlendirmiştir. Başkomiser Himmet, bakkal ve Almanın cinayetlerine öncelik vermez.

Tahsin de bu cinayetlere bakması için Behzat Ç.?yi geçici olarak göreve çağırmaya karar verir. Ancak Behzat Ç. kararsızdır?

2 Kasımdan itibaren gösterimde...

HÜKÜMET KADIN 2

2013 - Türkiye yapımı Komedi,

Oyuncular : Demet Akbağ , Sermiyan Midyat , Bülent Çolak , Burcu Gönder , Mahir İpek

Sermiyan Midyat'ın yazıp yönettiği ve Demet Akbağ'ın başrolü üstlendiği, BKM yapımı film 'Hükümet Kadın 2 ...Eğer birinciyi sevdiyseniz bunu mutlaka kaçırmayın derim

Hükümet Kadın yine komik olaylarla baş başa..İlk filmin bu kadar tutulacağı bilinmediği için hayata veda eden Xate (Demet Akbağ) ve eşi Aziz Veysel'in (Ercan Kesal ) bu sefer yaklaşık 7 yıl önceki maceralarını konu alacak, film bilidiği gibi ilkinin konu olarak değil de geldiği yerden devamı.

Ünlü oyuncu Sermiyan Midyat'ın kendi babaannesinin yaşamından esinlenerek kaleme aldığı Hükümet Kadın filminde, Güneydoğu'nun ilk kadın belediye başkanı olan Zekiye Midyat'ın hikayesini izlemiştik.

Başrolünde Demet Akbağ'ın yer aldığı film, izleyici tarafından ilgiyle karşılanınca ikinci bir devam filmiyle seriyi sürdürme kararı alındı.

Konu olarak ilk filmin yedi yıl öncesine giderek Xate ve Aziz Veysel'in bu dönemki maceralarını ele alan filmin diğer başrollerinde ilk filmde olduğu gibi Ercan Kesal ve Sermiyan Midyat yer alıyor.

8 Kasımdan itibaren gösterimde..

SU VE ATEŞ

Bilmezdim bu derdin seni yolunda, beni solumdan edecegini.. diyor..

2013 - Türkiye , İngiltere yapımı, Dram , Gerilim , Romantik

Oyuncular : Özcan Deniz , Yasemin Allen , Kaan Çakır , Pelin Akil , Barış Yalçın

Filmin Çekimlerinin Bir Kısmı İstanbul?da,Anadolu'nun Ege Kıyılarında ve İngiltere Başkenti Londra'da Çekildi... Başrollerinde Özcan Deniz,Yasemin Allen,Pelin Akıl?ın oynadığı filmin konusu aşk ve intikam..

Senaryo Özcan Deniz'in aynı zamada 3. kez yönetmenlik yaptığı bu filmine saygı duyuyor ve ayakta alkışlıyorum..

Gerçekten Alişan, Mahsun ve Özcan olarak Istanbulda hayata atıldılar ve her biri kendi dalında isim oldu. Mahsun ve Özcan sinemayı seçenlerden di ama aralarındaBçaktırmadan yaşanan rekabet onları sürekli merdivenin bir üstüne taşıdı..

Televizyonda da Karagül ile herkesi tv ye yapıştıran Deniz..Kaderinden kaçarken Aşk'a tutunan bir adamın hikayesi anlatılıyor..

8 Yıl boyunca Türkiye-İngiltere Hattında gelişen bu aşk hikayesi insanları çok etkileyeceğe benziyor.. Doğunun kanunlarından uzağa kaçan bir adam olan Haşmet ve hayatın acı gerçeklerinden bi haber, saf ve duru bir kız olan Yağmur'un imkansız aşkının hikayesidir.

Doğu ve Batının, Güneş ve Ayın, Su ve Ateşin masalıdır bu aşk.. Ben çok beğendim, müthiş, sanki yabancı film seyreder gibiydim şiddetle tavsiye ediyorum..

15 Kasımdan itibaren gösterimde.

SONA DOĞRU / ALL İS LOST

2013 - ABD Yapımı Aksiyon, 106 dakika.. Senaryo : J.C. Chandor

Yönetmen : J.C. Chandor

Oyuncular : Robert Redford

Yapımcı : Neal Dodson , Anna Gerb

Robert Redford hayranlarındanımdır. İnanırmısınız bu filimin fragmanındaki ilk izlenimim sesiz sinema gibi konusu da 127 saat filmi gibi hadi diyelim yanıldık oyuncu nede olsa Robert Redford ama adamlar fragmana bile özen göstermemişler.

Hani vardır ya seyrederken bir adım sonrasını anlamak işte biraz öyle bir film. Benzerleri de o kadar çok ki. Şahsen çok şaşırdım Robert Redford gibi birine ama oyun gücü çekim tek kelime ile muhteşem..

Müziklendirme biraz zayıf vede tek oyuncu olmasıda ayrı bir eksi Sadece Robert Redford seyrediyorusunuz bence pek gişe yapmaz gibi gözüküyor ama inşallah yanılırım.

Konu aynen şöyle ; Hint Okyanusu'nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının bir gemi konteynırına çarpması üzerine bilincini kaybeder.

Uyandığında bilinci yerinde değildir ve kazayı yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır.

Teknik donanımları olmadan bir hiç olan adam direnişi ve tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına inanmaktadır.

Okyanusun ve dalgalarının sesine kulak verir ve planlarını bu dalgalara göre yaparak yakınlarından bir geminin geçmesini dilemeye başlar.

Ancak bu direniş hali zannettiği kadar kolay olmayacaktır.

Zira okyanus son derece tehlikeli köpekbalıklarıyla doluyken doğal kaynakları da tükenmek üzeredir.

15 Kasımdan itibaren gösterimde..

Aylık Film Listesi | 1/15 Kasım 2013

01 Kasım

Acemi Gladyatör Yönetmen: Iginio Straffi - Oyuncular: Luca Argentero, Laura Chiatti

Aziz Ayşe Yönetmen: Elfe Uluç - Oyuncular: Melikşah Yardımcı, Engin Altan Düzyatan

Behzat Ç. Ankara Yanıyor Yönetmen: Serdar Akar - Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman

Frances Ha Yönetmen: Noah Baumbach - Oyuncular: Greta Gerwig, Michael Esper

Kahraman İkili Yönetmen: Jimmy Hayward - Oyuncular: Owen Wilson, Woody Harrelson

Last Vegas Yönetmen: Jon Turteltaub - Oyuncular: Michael Douglas, Robert De Niro

Son Durak Yönetmen: Ryan Coogler - Oyuncular: Michael B. Jordan, Melonie Diaz

Thor: Karanlık Dünya Yönetmen: Alan Taylor - Oyuncular: Chris Hemsworth, Natalie Portman

08 Kasım

Carrie: Günah Tohumu Yönetmen: Kimberly Peirce - Oyuncular: Chloë Grace Moretz, Julianne Moore

Ender's Game : Uzay Oyunları Yönetmen: Gavin Hood - Oyuncular: Harrison Ford, Asa Butterfield

Hükümet Kadın 2 Yönetmen: Sermiyan Midyat - Oyuncular: Demet Akbağ, Ercan Kesal

Mavi En Sıcak Renktir Yönetmen: Abdellatif Kechiche - Oyuncular: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos

15 Kasım

Hayatboyu Yönetmen: Aslı Özge - Oyuncular: Hakan Çimenser, Defne Halman

Sensiz Olmaz Yönetmen: Fernando González Molina - Oyuncular: Mario Casas, María Valverde

Sevgi Taşı Yönetmen: Ahmet Hoşsöyler - Oyuncular: Gökhan Mumcu, Zelal Dere

Sona Doğru Yönetmen: J. C. Chandor - Oyuncular: Robert Redford

Su ve Ateş Yönetmen: Özcan Deniz - Oyuncular: Özcan Deniz, Yasemin Allen

Wikileaks: Beşinci Kuvvet Yönetmen: Bill Condon - Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Daniel Brühl

Sevgisiz ve beni takipsiz kalmayın,

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.