MAGAZİN CEZASI VE TEOMAN'IN SORU-CEVABI

Haber hemen hemen tüm gazetelerde aşağıdaki şekilde yer aldı:

"Edebiyat öğretmeni Gülcan Güneş'le ilişkisi medyanın gündeminden düşmeyen Trabzon Vali Yardımcısı İsmail Tezel, İçişleri Bakanlığı'nın son kararnamesi ile Sivas Valiliği'ne İl Hukuk İşleri Müdürü olarak atandı. Tezel'in 'tenzili rütbe' olarak değerlendirilen bu atamasına, adının magazinel içerikli haberlerde sık sık geçmesinin neden olduğu ileri sürüldü.

Trabzon Vali Yardımcısı İsmail Tezel, flört ettiği lise öğretmeni Gülcan Güneş'i geçici tayinle, yüksek kesimde bulunan Düzköy ilçesi Çayırbağı Beldesi Çok Programlı Lisesi'nden, sahil kesimindeki Çarşıbaşı Çok Programlı Lisesi'ne aldırmış, konu gazetelerde işlenmişti?"

?Ve hemen hemen tüm gazetelerde başlık aynı idi:

VALİ YARDIMCISINA MAGAZİN CEZASI!

Gazeteci ağabeylerim, ablalarım [!].. Yapmayın etmeyin! Magazini bu kadar da hor görmeyin! Gülcan Bey, bir aşkın kurbanı olmuş ve 'sürülmüş'.. Bu bir 'magazin' değil bir 'aşk' haberidir, bir 'atama' haberidir.. Siz magazini böyle aşağıladıkça, televizyon ekranlarında canlı canlı izlediğimiz şu diyaloglar da sürer gider:

GAZETECİLER: "Teoman Bey, alkollü misiniz?.."

TEOMAN: "Siz ib.. misiniz?.."

UMUT KAPISI TÜRBELER

Mübarek Ramazın ayının sonlarına doğru yaklaşırken özellikle Cuma günleri türbeler yine dolup taşıyor. Ama ilahiyatçılar, din adamları, profesörler sürekli uyarıyor.. "Türbelere gidip, çaput bağlamayın. Deliklere anahtar sokmayın.. Mezarın üzerine çeşitli eşyalar bırakmayın v.s. v.s."

Berrin Türkoğlu adlı Hanımefendi de, araştırmış, yazmış.. "Umut Kapısı Türbeler' adı altında yayınlanıyor..

ÇOCUK İSTEYEN; Tuzcu Baba'ya..

KISMETİNİ AÇMAK İSTEYEN; Emir Efendi Türbesi'ne..

KEKEME ÇOCUKLAR; Hasan Dede Türbesi'ne..

HER TÜRLÜ HASTALIĞA ŞİFA İÇİN; Şeyh Ahmet Kuseyri Türbesi'ne..

SÜTÜNÜN ARTMASINI İSTEYEN KADINLAR; Şimşirli Baba Türbesi'ne..

Nerede mi?.. Atatürkçü, ilerici, demokrat gazetemiz POSTA'da..

Ben yakıştıramadım.. Ya siz?..

AVRUPA'NIN 'YAKASI'NI BIRAKTILAR

Bilinen bir fıkradır..

Temel'in mezar taşında şöyle yazıyordu:

"Hastayum deduk inanmadinuz.. N'oldi?..'

Biz de defalarca 'Gelenler, gidenleri aratıyor' diye yazdık 'Avrupa Yakası' için.. Gülse Hanım tınmadı bile!

Peker Açıkalın'ın avukatı değiliz ama geçtiğimiz haftanın reyting listesi ortada.

Tüm İzleyiciler kategorisinde 'Yaprak Dökümü' açık ara birinci.. 'Binbir Gece' ve 'Kurtlar Vadisi' Pusu' ilk üçteki diğer iki dizi..

Geçen yılın reyting şampiyonu 'Avrupa Yakası' mı?

15'inci..

'Avrupa Yakası'nı tadında bırakmanın zamanı geldi de geçiyor bile..

HÜRRİYET, EBE EKİNİ DE VERDİ YA!

Kelebek, Hürriyet tarafından haftanın altı günü yayınlanan, Türkiye'nin en iyi bilinen magazin gazetesi; ek değil çünkü tam iki yıl benim de emek verdiğim Kelebek, uzun geçmişi ve Türkiye'de magazin dünyasındaki yeriyle Hürriyet'in eki olmanın ötesinde önem ve anlam taşıyor.

Ancak birinci sayfasında bir sorun var!

Kocaman KELEBEK yazısının üzerine fotoğraf bindirmiyorlar mı çıldırıyorum! Durum böyle olunca da KELEBEK'in adı hemen her gün farklı farklı çıkıyor.. Sonunda bir Hürriyet okuru da dayanamamış ve durumu gazetenin okur temsilcisine aşağıdaki satırlarla 'iletmiş':

"Bu sabah çok sevdiğim gazetenizi bayiden aldım, işyerimde her zaman olduğu gibi okumaya başladım. Sıra eklere geldiğinde elime aldığım gazetenin adı her zamankinden farklıydı; şaşırdım. Çünkü ben her zaman KELEBEK ekini görmeye alışmıştım. Ama bu sabahki ekin adı 'EBE' idi. Hatta yetmezmiş gibi, altında Hürriyet logosu da olunca 'EBE Hürriyet' olmuştu.

Ben şahsen Kelebek'i tercih ederim. Ama sorumlu arkadaş, ya bu başlıktan sıkılmış olmalı, ya da sayfanın sağındaki kadın bacağını ve soldaki kırmızı yuvarlak içindeki başlığı daha önemli görüyordu. Ve bu nedenlerle de tüm Türkiye'ye ekinizi 'EBE' olarak göstermeyi uygun buldu. Bunu yaptınız da Hürriyet'i neden EBElediniz. Böylece tarihinizde ilk kez 1 günlük 'EBE' ekini de çıkartmış oldunuz."

Bu mektup üzerine değil bir cümle bir kelime bile eklemeye gerek var mı?

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.