MÜZİK DÜNYASINDA SAVAŞ KOŞULLARI SÜREKLİ DEĞİŞİYOR?

Yıllardır müzik dünyasının içerisindeyim. Müzik yapmak kadar gözlemlemeyi de seviyorum.

Ünlü , ünsüz müzisyen ve solist arkadaşlarım diğerlerinin arasından sıyrılmak için deli gibi uğraşır. Kimi orkestralarda solistlik yapar, kimi barlarda sabaha kadar şarkı söyler.

Ya da vokal yaptığı şarkıcının arkasında kendini farkettirmek için ondan çok çaba gösterir.

Şöhrete giden yol taşlıdır, dikenlidir, çeşitli tuzaklarla doludur.

Tek şarkıyla şöhret oldu dediklerinizin hayat öyküsüne baktığınızda o şarkıyı yakalayıncaya kadar geçen müthiş bir hayat mücadeleleri vardır. Maddi ve manevi savaşlardır bunlar.

90 'lı yıllarda albümü olanlara şöhret pek kolay gelirken, şu an neredeyse imkansız halde?.

Az sayıda şarkıcı vardı. Ondan da az olan TV kanalı ve radyolarda dönen şarkılarla hit olmak kolaydı. Ezberliyorduk adeta..

Anadoludan gelenler Unkapanı'na kamp kurarken İstanbul sahnelerinde şarkı söyleyenler şanslıydılar. Yapımcılar tarafından albümlerle taçlandırıldılar..

70 ve 80 li yıllarda her şarkı söyleyen kaset yapamazken 90 lı yıllarda bu ezber bozuldu. Kaseti olmayana kız bile vermiyorlardı artık.

2000 lere geldiğimizde hızla ilerleyen ve çeşitlenen teknoloji müzik sektörünü etkiledi. Yurt içinde ve dışında müzik sektörü çok etkilendi. İşte bu dönemde yapımcılar sektöre artık eskisi kadar para yatırmamaya başlayınca 90 larda kolayca albüm çıkaran arkadaşlarımız bu duralamadan nasibini aldılar ve yenilenemediler.

Bu gün yani 2012 de ise müzik dünyasında savaş koşulları yine değişti. Halkımızın bir kısmının şarkıcılardan beklentisi değişti.

Eskiden iyi bir fizik, ortalama sözler ve akılda kalan bir nakarat yeterli iken artık hem çok iyi bir fizik,çok iyi sözler, iyi bir düzenleme daha fazla ilgi çekiyor.

Zamanla herşeyin tarifi değişmiş iken artık çiçekten, böcekten bahsetmek günün gerisinde kalmak için yeterli.

Bir zamanlar mayo ile sahneye çıkan solist göz kamaştırır iken şu an mayosuz kimse sahneye çıkmıyor. Biz de hiç yadırgamıyoruz tabi ki?

Albüm satışlarına engel olan internetten bedava şarkı indirmek sayesinde girmediğimiz bilgisayar, cep telefonu, tablet, mp3 çalar kalmadı.Kazanç adına dezavantaj görünse de şarkılar artık daha geniş kitlelere ulaşıyor.

Ahh ah,keşke telif yasası da tam olarak işlese?

Bu günü yakalayamayan sanatçının yok olduğunu görüyorum?Çok üzülüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.