MÜZİSYEN ARKADAŞLARIM; GELİN KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRELİM!

Müzisyenlerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalar

Ülkemizde yaşanan COVİD-19salgını ile ulusal ve uluslararsı düzeyde ,açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü canlı müzik,konser ,festival,düğün ve organizasyonlar ikinci bir emre kadar ertelenmiştir.

Bu süreçte ülkemiz dahilinde büyük ve küçük esnaf ,devlet dairelerimizin büyük bir kısmı devletimizin #Evdekal çağrısına uymuş ve olayları takip etmektedirler.

Bazı sektörler tam maaşlı, bazı sektörler çalışanlarını ise yarı maaşlı veya ücretsiz izne ayırmalarına rağmen eğlence sektöründe çalışanların bu tür sabit gelirleri ve sosyal güvenceleri yoktur.

Günlük yaptığı işleden gelirini sağlamakta ve ailelerini geçindirmektedir. Eşleri çalışan müzisyenler şu an o gelirden de mahrum kalmıştır.

Şu an müzik emekçileri çaresiz ve zor durumdadır. Aramızda hem devlet sektöründe çalışıp (Opera,senfoni ,belediye orkestraları) hem de serbest çalışan müzisyenler de vardır.

Bazı arkadaşlarımız da kendi güçleriyle emekli olmuşlardır ama bu sektörün çoğunluğunu kapsamamakta.

Bu nedenle müzisyen arkadaşlarıma iki çağrım olacak..

Birincisi moralimizi yüksek tutmak ve gelecek günlere daha iyi hazırlanmak adına yaratıcılığımızı konuşturalım . Besteler, sözler, şahane şarkılar , türküler yaratalım.

Bazen böyle günleri bizim yararımıza çevirmek en doğrusu..

Bu durum umarım iki ay sonra çözülüp normale girdiğinde sen de hazır olmalısın müzisyen arkadaşım.. Enstrümanına ver kendini, konsantreni o yöne çevir, notalarda bul ruhunu (söylemesi kolay)

Diğer önerim ise Türkiye’nin dört bir tarafındaki müzisyen arkadaşlarım ;

Ev halinizle, çocuğunuz veya eşinizle sizin de durumunuzu anlatacağınız #BUÜLKEDEBİZDEVARIZ dediğiniz videolar yayınlayalım.

Belki sesimizi duyurarak bir diğer “Korona virüsle mücadele eşgüdüm toplantısı” yapıldığında hep birlikte olunca alaylı müzisyenlere de destek olunabilir.

Bu #hastag i kullanarak daha önce bir grup müzisyen arkadaşımızın başlattığı faydalı akımı çoğaltabiliriz.. Çoğaltmamız lazım.

Daha önce #müziğidurdurmakhayatıdurdurmaktır ve #müziksusmasın videolarını çeşitli müzisyenlerle hazırlayan Serkan Hakkı Ertunç ,nam-ı diğer #tonmeisterbycatlaks yaptığı duyurularla sadece müzikten hayatını kazanan düğün ve bar, pavyon müzisyeni, sokak çalgıcısı, aranjör, ses teknisyeni, rodi lerin aileleriyle , kedileriyle çektikleri videoları İnstagram’da #buülkedebizdevarız olarak oldukça fazla video toplamış durumda.

Ben de hayatını müziğe adamış biri olarak yıllarca birlikte çalıştığım müzisyen arkadaşlarımı sonuna kadar destekliyorum .Ancak onların da kendilerini bu videolarla tanıtması gerek.

Biz Türkiye’nin her yerindeyiz. Her sokakta bir müzisyen var, müzisyen çocuk yetiştiren aileler, bu yaşa kadar müzisyenlikle geçimini sağlamış babalar var.

Haydi al cep telefonunu ,al çocuğunu yanına güzel anlamlı bir video çek bu ülke de diğer meslekler olduğu kadar sen de varsın.

Müzik birliklerini de bu konuda duyarlı olmaya ,üyelerine çağrıda bulunmaya davet ediyorum. Her ünlünün arkasında minimum 20 kişi çalışıyor.

Ve TV Haber kanallarını da ..Ünlü olmadıkları halde bu müzisyenler yayına çıkmayı hakkediyorlar bence…


 

#buülkedebizdevarız

#müziğidurdurmakhayatıdurdurmaktır

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.