MÜZİSYENLER DEVLET YARDIMINI NASIL ALACAKLAR?

Müzik susmasın! Kültür ve Turizm Bakanlığı, salgın sürecinde olumsuz etkilenen müzik sektörü çalışanlarına yönelik destek projesi çağrısı yapıyor: başvuru detayları ve başvuru alacak dernek isimleri http://yee.org.tr’de!

İşte bu twitle Kültür ve Turizm  bakanlığına bağlı Yunus Emre Enstitüsü tarafından bugün sayın bakanımızın çağrısı başladı.

Bir süredir sesini duyurmaya çalışan müzik dünyası emekçilerinin sesini sonunda Kültür ve Turizm bakanımız Mehmet Ersoy duydu.

Bir süredir TV’lerden anons eden bakanımız bugün katılım şartlarını açıkladı.

Bu isimleri de belli çatılar altında toplanarak alacak.  Öncelikle 16 Aralık 2020 tarihinde açılacak olan www.muziksusmasin.com sitesinde yayınlanacak olan formu indirerek dolduracak ve bakanlık tarafından görevlendirilen meslek birliklerinden biri üzerinden başvurulacak.

MÜYORBİR, MSG, MESAM, POPSAV, TRAKSEV, MÜZİKSEN, ULUSLARARASI SAHNE SANATÇILARI FEDERASYONU, MÜZİSYENLER VE SANATÇILAR FEDERASYONU

Yukarda yazılan birlikler müzisyen veya sahne işçisinin meslek erbabı olup olmadığı ve yanıltıcı beyan vermemesi alanında çalışacaklardır. 

Kimler başvurabilir?

 1. Sanatçılar: Haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere, işini kaybeden veya işleri durma noktasına gelen müzisyenler (ses ve enstrüman sanatçıları)
 2. Sektör çalışanları: Haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere işini kaybeden veya işleri durma noktasına gelen müzik sektörü teknik vb. çalışanları

Aranan koşullar şunlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş ve doğru beyanda bulunmuş olmak.
 • Ses veya enstrüman sanatçısı veya müzik sektörü çalışanı olmak ve geçimini bu yolla temin ettiğine dair bilgi/belge/referans sunmak
 • Proje kapsamında verilecek tüm kişisel bilgilerin değerlendirme aşamasında kullanılabilmesi için 3. kişilerle paylaşılacağını kabul etmek,
 • Herhangi bir meslek birliğine üye olmamak (MESAM, MSG ve MÜYOBİR meslek birliklerine üye olanlar, üyesi oldukları meslek birlikleri tarafından geliştirilecek projelere dâhil olacaktır.)
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Birden fazla video kaydı sunan ya da birden fazla projede yer alan başvuru sahiplerine sadece bir kayıt için ödeme yapılacaktır. Sunulan bilgilerde bir yanlışlık tespit edilmesi halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ayrıca projeyi oluşturmak için video kaydı da istenmektedir.

Proje desteğine başvurmak için sunulacak video kaydının;

 • Sanatçılar bakımından sanatının icrasını, sektör çalışanları bakımından ise icra ettikleri mesleğe ilişkin bilgi veya anılarını içerir söyleşiyi içermesi
 • 2 dakikadan az, 5 dakikadan fazla olmaması ve

             makul düzeyde ses ve görüntü kalitesine sahip olması gerekmektedir

 BAŞLANGIÇ TARİHİ:   16 Aralık 2020

SON BAŞVURU TARİHİ: 25 Aralık 2020

Bu köşeden aylardır müzisyenler için makamlara  seslenen biri olarak  en azından Ocak ayında çalışamayan arkadaşlarımızın cebine 3 ay 1.000 er tl girecek.

Tek ricam eğer evinize giren başka gelir kaynağınız varsa lütfen bu yardımdan başka bir müzisyen arkadaşınız yararlansın. 

En zengin olanın da paraya ihtiyacı olabilir ama hak yemeyelim müzisyen arkadaşlarım.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.