ŞAHAN’IN YOUTUBE TELİF ÇIKIŞINA TARİHİ CEVAP!

 

Ege ve Akdeniz’i kavuran ve ciğerlerimizi yakan yangınlar sırasında canlı yayınlarla bölgeye dikkat çeken Şahan Gökbakar, kendi instagram hesabından yaptığı bu yayınları haber haline getirerek youtube hesaplarından yayınlayan habercilerle ilginç bir polemiğe girdi.

youtube’ta kanallarında yangın anonslarının ve yardım çağrılarının yayınlanması konusunda herhangi bir istekte bulunmayan Şahan Gökbakar, youtube yetkilileriyle görüşerek bu yayınlara gelen reklamların gelirlerinin kendisine aktarılmasını istediğini ve bunun kabul edildiğini belirtti. Yardım çağrılarının haber kanallarında milyonlarca tıklandığını belirten Şahan, sosyal medya hesabında yayınlanan yangın anonsları ve görüntülerinin yayınlanmasına izin verdiğini ancak bu görüntülerin youtube kanallarında yayınlanması halinde reklam gelirlerinin bundan böyle kendisine aktarılacağını söyledi. Bu şekilde elde edilecek gelirin de yangınlarla mücadelede, fidan dikiminde ya da yangınla mücadele araçları alımında kullanılacağını vurguladı.

* * *

Şahan’ın bu çıkışı, youtube’ta yer alan haber kanallarının tepkisini çekerken bir yandan da tartışılmaya başladı. Online haber kanallarının reklam gelirleri üzerinde bir hak iddia edilmişti ve youtube buna onay vermişti.

Zaten küçülmeye devam eden Türkiye haberciliğine biraz olsun nefes olan online habercilik, büyük bir darbe yiyecekti. Kimseye bağlı kalmadan gazetecilik ve habercilik yapmaya çalışan medya mensupları, onları hayatta tutan reklam gelirlerinin böyle bir uygulamayla ellerinden alınmasına karşı çıkarken Şahan’ın bu çıkışını haklı bulanlar da var.

Ancak bugün yangın yayınları konusunda Şahan’ın çıkışını haklı bularak reklam gelirlerinin kendisine aktarılmasını kabul eden youtube, gelecekte bu konuyu her haber için uygulamaya kalkarsa ne olacak diye soranlar da az değil.

* * *

Aslında Şahan’ın bu telif çıkışını ve ardından yaşanan youtube haber kanallarının sorununu, Hürriyet’in efsane spor müdürü Nezih Alkış yıllar önce çözmüştü.

Nasıl mı?

Şöyle anlatayım:

Zamanın Süper Lig ekiplerinin büyükleri, yani Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve birkaç spor kulübü, gazetelere ve televizyon kuruluşlarına bir bildiri gönderir. Gazete ve televizyonlarda yayınlanan maç görüntülerinin medya kuruluşlarına tiraj ve reyting kazandırdığını, bu yüzden de yayınlanan bu fotoğraf ve görüntüler için medya kuruluşlarının futbol takımlarına belirlenecek bir oranda ödeme yapması gerektiğini bildirirler.

Bütün medya kuruluşlarını bir anda panik havası sarar. Ne yapacaklarını ve futbol kulüplerine nasıl bir karşılık vereceklerini şaşırırlar. Aralarında bu konuyu tartışırlar. Tıpkı Şahan’ın bugünkü telif çıkışında olduğu gibi spor kulüplerine hak verenler de olur, bu bildiriye karşı çıkanlar da…

* * *

Zamanında Bab-ı Ali’nin amiral gemisi olan, her hareketiyle ve her haberiyle medyaya yön veren Hürriyet Gazetesi’nin İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu efsane spor müdürü Nezih Alkış, çok rahattır.

Ve spor kulüplerine özetle şu cevabı verir:

“Evet, spor karşılaşmalarının ve özellikle futbol karşılaşmalarının gazetemize tiraj kazandırdığı doğrudur. Milyonlarca insan, futbol kulüplerinin ve futbolcuların haberlerini okumak için gazetemizi almaktadır. Biz de bu isteğinizi haklı buluyor ve karşılıklı olarak belirlenecek ödemeyi de yapmaya hazırız.

Bununla birlikte ödeme yaptığımız görüntüler ve fotoğraflar üzerindeki forma reklamlarını ve saha kenarı reklamlarını buzlayarak sansürlü bir şekilde sayfalarımızda yer alacağını bildiririz.”

Şok yaşama sırası futbol kulüplerindeydi. Beklemedikleri bu karşı bildiri, onları bir anda nakavt etti ve medya kuruluşlarına gönderdikleri bildiriyi hemen geri çektiler.

Şahan’ın yaptığının tam tarifi; Tarih tekerrürden ibarettir.

Ancak o Amiral Gemisi şimdi hangi medya kuruluşudur, onu bilemiyorum.

Kalın sağlıcakla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.