SANATÇININ ÖLÜMÜ ÇOK KOLAYDIR, ÇOOOK!

Son zamanlarda sanat dünyasının emekçilerinden Müslüm Gürses'i de kaybedince yüreğim acıdı. Berkant Abi'yi kaybettiğimizdeki duygu ile biraz daha farklıydı. Herşeyden önce Müslüm baba henüz 60 yaşına bile girmemişti. Önünde daha çok okunacak şarkı, çok yapacak iş vardı.

Müslüm Baba başka bir sınıfın şarkıcısıydı. Şarkıları acı, isyan, çaresizlik, pişmanlık duyguları içinde yaşayanlara aitti. Elitlere de uzandı yüreği ama cenaze töreninde de fark edildiği gibi onun sahibi gerçek halktı.

Muhterem Nur için ne kadar zor olmuştur kimbilir. Yatakta onun yattığı köşe bomboş. Kolay değil yıllarca yanyanaydılar. Allahtan rahmet, kendisine de sabır diliyorum.

Bizim dünyamızdan bir biri ardına gelen kötü haberler ne kadar sık olmaya başladı. Nigar Uluerer için de geçenlerde gazeteler çok rahatsız diyorlardı. Dün udi bestekar Selahaddin Erköse' yi kaybettik.

Özellikle Müslüm Baba'yı bu kadar erken kaybedince müzisyenlerin vücutlarını ne kadar hor kullandıklarını düşündüm. Yıllarca güneş ışığı almadan çalıştı bu insanlar. Geceleri çalışıp bütün gün uyudular. Çoluk çocuk tatil bile yapamadılar. Bir tek 10 kasım vardı o zamanlar boş gün olarak. Ramazan ayında bile çalışırlardı, O nedenle müzisyen arkadaşlarımızın çok azı eceliyle öldü. Ya kalpten gitti, ya da kanser oldu, koah oldu.

Müzik işinde gecelerimiz çok uzundur . Muhabbetimiz bol, dostluklarımız keyiflidir bizim. Askerlik anılarını anlatanlar gibi bizde de muhabbet hiç bitmez. Yemeyi, özellikle içmeyi çok ama çok severiz.

Yıllar yılı çalıştığımız mekanlarda hep sigara içildi. Ben kafam kesif bir sigara dumanı bulutu içinde yıllarca şarkı söyledim. Bir de en ön masadakiler puro yaktığı zaman nefes almak ile çok zorlaşıyordu. Hele öksürmeden şarkı söylemek imkansızdı. Bu dumanlar hepimize çok zarar verdi.

Sabaha karşı evine döner müzisyen? Ayakları daracık ayakkabılardan şiş, alkolün verdiği rehavet ile çökmüş, gece boyu içilen sigaralardan boğaz kurum kaplamış vaziyette yatağa yatar.

Uyku da tutmaz. Çünkü vücut uyumak ister beyin uyumaz.

Sen rahat uyu Müslüm baba. Hepimizin kalbinde yaşayacak, unutulmayacaksın.

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.