"SEÇİM SEÇİM" DEDİK. O DA GEÇTİ..

Seçim derken; tabii Magazinkolik'in müzik yazarı olarak ülkemizin neredeyse son 6 ayını meşgul eden ve gerim gerim geren yerel belediye seçimlerinden bahsetmeyeceğim...

Seçim demişken müzisyenlerin de iki önemli meslek birliğinde seçimler yapıldı.

MSG de Garo Mafyan ve Aykut Gürel listesi çekiştiler.

MESAM cephesi hep karışık. Orhan Gencebay ile Arif Sağ yarıştılar.

Her iki meslek birliğinde Türkiye'nin tüm besteci ve söz yazarları, eser sahipleri oylarını kullandılar.

MSG deki seçimde Aykut Gürel , Sezen Aksu, Candan Erçetin, Şebnem Ferah , Metin Özülkü gibi güçlü isimlerle girse de seçimi kaybetti. Söylenenlere göre eser sahipleri MSG de eski yönetime daha çok güvendiler, diğer isimlerin aktif çalışacaklarına pek inanmadıklarını oylarıyla ortaya koymuşlar..

MESAM ise başka bir dünya. Görevinde olmayan yani azledilen eski başkan Arif Sağ ile Orhan Gencebay 'ın çekişmesine şahit olduk. Orhan baba televizyon ve yazılı basını kullanarak kendini anlatma imkanı bulsa da seçimi kazanmasına yetmedi.

Yine söylenenlere göre "Orhan Baba"nın akil insanların arasında olması müzik eseri sahiplerinin kafasını karıştırmış. Bu da aslında müzisyen olarak kazanabileceği bir seçimi kaybetmesini sağlamış. Yine söylenenlere göre kazanılmış seçim siyaset yüzünden kaybedilmiş.

Listede bağımsız katılan Attila Özdemiroğlu gibi birinin olması ve seçilmesi yüz güldürdü. Listelerin açıklanmasından sonra Orhan Gencebay'ın istifa etmesi de üzücü. Muhalif seslerin de var olması gerekiyordu.

Son zamanlarda müzisyenlerin işlerine ve meslek kuruluşlarına sahip çıkmaları beni çok mutlu ediyor. Ne de olsa yıllardır MÜYORBİR de görev yapıyorum. Yaptığımız işin bir meslek olarak onaylanması ancak meslek kuruluşlarıyla mümkündür.

Son dönemde ayağa kalkmaya çalışan POPSAV da vakıf olarak yeniden harekete geçiyor. Bu konu da bir diğer yazımda olacak.

Ve müzik beraber yapılınca güzelleşen bir iştir. Bir meslek birliğiyle çalıştığınızda sizin ulaşamadığınız her yerde hakkınızı kollayan insanlar arkanızda olacaktır.

Yeni yönetimler hepimize hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.