SİNEMADA EKİM AYI`NIN İKİNCİ YARISINDA NELER İZLEYECEĞİZ?.. (Fragmanları

Merhabalar,

Geldik sinemalarda Ekimin ikinci 15 gününe, bayram falan derken iyi de bir tatil var dilerim bol bol film seyredersiniz..

Sonbaharla başlayan Türk filmleri mevsimi beyaz perdeye de yeşil ışık yakıyor.

Yaz dönemi aslında sinemanın her bölümü için tatil olmaktan çıktı, hatta gösterim bile değil üretim dönemi oldu. Bir filmin vizyona girme tarihi okulların açılıp kapanması arasındaki dönem oldu.

Gişelerin en verimli olduğu dönemse Kasım ile Nisan ayları arasında kaldı.

Bunun dışında filmler gişe yapmıyor. Yani üretim ve tüketim dönemlerimiz toplamı 7 ay..

Türk sineması her sene artan teknik ve görsel efektler ile çıta yükseltmeye devam ediyor.. Dikkat ediyorum da bu sene seyrettiğim Türk sinemaları müthiş.. Nihayet istenilen yere geldik.. Hatta korku filmi bile çevirebildik..

Mesela, 'No name' olayına bayılıyorum gençlerin önü açılıyor .. Ama emektarlar da açlıktan ölmemeli.. İsim yaptıklarımızı da abartmasak diyorum..

Hani odunu bile bir kaç gün suya bıraksan eğilir de bazılarımız nedense eğilemiyorlar bile..

Bence bir oyuncu diziden çıkmışsa tatil yapmalı bir kaç ay, hemen yine sinema filmine koşmamalı, nedense o rolden kolay arınamıyorlar koştukça kendini tekrar eder oluyorlar aynı bakışlar aynı mimikler aynı tepkiler olmuyor işte olmuyor..

Herkes Kıvanç Tatlıtuğ değil... o dersini çalışan bir çocuk ki o bile bazen şaşırıp Kuzey oluveriyor..

Gelelim Ekim ayı ikinci 15 günlük dönemdeki benim gözüm ile hissettiklerime,

Toprağa Uzanan Eller / Dram

Oyuncular : Şerif Sezer , Turgay Tanülkü , Nail Kırmızıgül , Melih Selçuk , Halil Kumova Çocuk işçileri konu alan film, uluslararası festivallerden yoğun ilgi görüyor.

Filmin festival yolculuğu Şubat ayında 18. Londra Türk Filmleri Festivali'nde başladı ve Türkiye prömiyeri 32. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gerçekleştirildi.

'Toprağa Uzanan Eller', uluslararası prömiyerini ise 15-23 Haziran tarihleri arasında 16. Uluslararası Shanghai Film Festivali, Uluslararası Panaroma Bölümü'nde yaptı.

Film ayrıca bu yıl Portekiz'de 29. su düzenlenen Festroia Film Festivali'nde en iyi film ödülü için yarışacak ve İngiltere, İtalya, Belçika, Hollanda, Almanya, Portekiz, Polonya, Pakistan, Çin, Malezya, Hindistan gibi ülkelerin uluslararası film festivallerinden aldığı davetler ile yolculuğuna devam edecek.

Toprak, Urfa'dan Çukurova'ya mevsimlik işçi olarak giden bir ailenin ortanca çocuğudur. Sekiz yaşına gelmesine rağmen hiç okula gitmemiş ve nüfusu henüz çıkarılmamıştır.

Ablası Zehra başlık parası için, babası yaşında bir adam ile sözlendirilmiştir. Toprak'ın küçük kardeşi Zeliha ise geçirdiği çocuk felci sonrası görme yetisini kaybetmiştir. Toprak, Zelihaya karşı her zaman koruyucu bir tavır takındığından ve bir nevi babalık rolü üstlendiğinden kardeşinin üzülmesine hiç dayanamamaktadır.

Yaşadıkları sefalet ve sıkıntıları anlamaması için Zeliha'ya bir masal anlatmaya başlar.Hayatlarındaki tüm olumsuzlukları , gözleri görmeyen kardeşine farklı anlatır. Masalda, hasta prensesi kurtarmak isteyen aile, Pamuk Kralının ülkesine gitmek ve ona bir Pamuk Denizi yapmak zorundadır.

Böylece Kraldan bir dilekte bulunabilecekler ve prenses iyileşecektir.

Bu aslında kendi yaşamlarının masalsı ve süslü bir anlatımıdır.

Bir süre sonra masal öyle bir hal alır ki, Toprak ta Zeliha gibi bu masala inanmaya başlar.

Senaryosunu Eda Tezcan ve Ramazan Dermirli'nin kaleme aldığı "Toprağa Uzanan Eller" sert gerçeklik ile fantastik dünyayı, kahramanının masal anlatım yöntemiyle harmanlıyor ve özlemini duyduğumuz masallara yeni bir örnek oluşturuyor.

Filmin oyuncu kadrosunda, gerçek tarım işçileri olan çocuk oyuncular Ali ve Zeliha Bilen kardeşler ile Melih Selçuk, Nail Kırmızıgül, Demet İyigün, Medya İzgi, Şefik Onatoğlu, Şerif Sezer, Turgay Tanülkü, Hüseyin Akşen, Halil Kumova gibi deneyimli oyuncular yer alıyor.

Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini ise Ömer Can üstleniyor.

Gösterim Tarihi 18 Ekim 2013

Phantom / Hayalet Tipik bir Amerikan yapımı, Gerilim, 98 Dak.

Oyuncular : Andy Garcia , William Fichtner , Ed Harris , Sean Patrick Flanery , Natascha McElhone Yazar ve yönetmenliğini Todd Robinson? un yaptığı gerilim-savaş filmi olan Phantom, gizemli bir Rus denizaltısı kaptanının savaşı önlemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Ed Harris gerçeklik algısını değiştiren nöbetler geçiren Soğuk Savaş döneminde bir Sovyet misil denizaltının kaptanını canlandırıyor. Karısından ve kızından ayrılmak zorunda kalan kaptan gizli bir göreve katılır.

Bu görev üzerindeyken dolandırıcı bir KGB grubu geminin nükleer füzenin kontrolünü ele geçirir. İnsanlığın kaderi kaptanın ellerindedir. Bu görev için özellikle seçildiğini fark eder ama başaramayacağını düşünmektedir.

Phantom imkansız seçimlerle karşı karşıya kalan sıra dışı adamların hikayesini anlatan bir filmdir.

Yönetmen Todd Robinson tecrübesiz olmasının yanısıra uzun zamandır kamera arkasında da yoktu.

Filmin lokomotifi Ed Harris olağanüstü kalitesine rağmen senaryoda boğuluyor.

Ama siz bu filmi görmezden gelin ve onun da yer alacağı 'Snowpiercer ve The Face of Love'ye odaklanın.

Her iki film de farklı türlerde zirveye aday. Filmin diğer karakterlerinin özel bir katkısı yok bu filme.

Koca bir zaman kaybı..Alt yazılar kötü deniz terimlerinin bir çoğu yansıtılmamış.. Ucuz ve kalitesiz bir film..

Gösterim Tarihi: 18 Ekim 2013

İŞTE FİLMİN FRAGMANI

This is the End / Buraya Kadar

Amerikan yapımı olan bu film 107 dakika . Korku, Aksiyon, Dunyanın sonu temalı, Komedi..

Yönetmen : Seth Rogen, Evan Goldberg senaryo : Seth Rogen , Jason Stone 'a ait..

Tipik bir Amerikan kıyamet filmi olan ?This is End?; Emma Watson , James Franco , Rihanna , Jason Segel , Seth Rogen'ın baş rol oynadığı bu film de ki 6 arkadaş kendi isim ve soyadları ile oynuyorlar ama canlandırdıkları kişiler kendileri değil..

Rihanna'nın bile oynadığı bu film'de ya ben gülmeyi unuttum ya da Amerikan esprileri denilen şey bu! yahu o ülkeyi de iyi bilirim ama ben hiç 'kah kah kih kih' yapamadım, gülümsemedim mi evet gülümsedim hatta bazen o çizgiyi de aştım ama daha çok düşündüm.

Neyi mi ? Arkadaşlarımı, arkadaşlıklarımı ve ben olsaydım neler olurdu diye.. Düşünsenize partidesiniz eğleniyorsunuz herşey mükemmel kızlar, erkekler, dans, müzik derken, bir anda dışarıda dünya yok oluyor herkes panik halinde dışarı kaçarken siz arkadaşlarınız ile bir evde sıkışıp kalmışsınız..

Los Angeles kentinde yaşanan son derece garip felaket olaylarıyla devam eden film, dışarıda Los Angeles yıkılırken, kısıtlı erzak ve yükselen gerilim, içeride de sinirlerin gerilmesine ve arkadaşlıkların tahamül neticesinde, parçalanmasına neden olmaktadır.

Altı arkadaş, eninde sonunda evi terk ederek, kaderleriyle ve, arkadaşlık ve esaretten kurtulmanın gerçek anlamlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Arkadaşlık, tolerans ve tehammül adına iyi dersler veren bir film..

Gösterim Tarihi 18 Ekim 2013

İŞTE FİLMİN FRAGMANI

Captain Phillips / Kaptan Phillips

Film geminin kaptanı olan Richard Phillips'in adından alıyor....

106 dakikalık bir Amerikan Dramı. Her şeyi ile ben çok sevdim çünkü filmin hikayesi gerçek..!!

Bourne serisinin son iki filminin yanısıra ?Bloody Sunday? ve? United 93? gibi filmlerin ve önümüzdeki ay New York Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterilecek olan "Captain Phillips" i unutulmaz filmlere imza atan Paul Greengrass yönetti.

Başrollerinde Tom Hanks, Catherine Keener ve Michael Chernus bulunuyor.

Film, hikayesini 2009 yılında yaşanan gerçek bir olaydan alıyor.

Gerçek bir öyküden uyarlanan film, Maersk Alabama adlı ABD bayraklı geminin Aden Körfezinde korsanlar tarafından kaçırılmasını konu ediyor.. 2009 senesinin Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi, Somali'nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar.

Bu durum Amerikalılar'ın yaklaşık 200 yüzyıldır başına gelmeyen türden bir korsan saldırısıdır.

Geminin dümenindeki deneyimli kaptan Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda eder. Korsan grubuyla, özellikle de liderleri Muse ile psikolojik bir savaşın içerisinde yer aldığı bu süreç, kendisini kurtarmaya çalışan bir kurtarma ekibinin de eş zamanlı çabasıyla oldukça yüksek tansiyonlu anlara ev sahipliği yapacaktır

Bu arada ABD, Kaptan Richard Phillips yönetimindeki ABD yük gemisi Maersk Alabama'nın Somalili korsanlarca kaçırıldığı bölgeye ek savaş gemileri gönderiyor. ABD Merkez Komutanı General David Petraeus, gemilerin kısa sürede bölgede olacağını, halihazırda bir savaş gemilerinin de korsanların yakınında bulunduğunu söyledi. Korsanlar gemiyi kaçırmış ancak gemi, mürettebatın çabasıyla korsanlardan geri alınmıştı.

Baskında canlı ele geçirilen Abdülveli Abdülkadir Muse adlı korsan ise Amerika?da yargılandı ve 34 yıl ağır hapse mahkum oldu.

Gösterim Tarihi 25 Ekim 2013

İŞTE FİLMİN FRAGMANI

AŞK AĞLATIR / Romantik Dram

Bu film daha vizyona girmeden bayağı sesini duyurdu..

Aşk Ağlatır.... Vallahi ağlatıyor hem de nasıl... Yönetmen ve Senaryo: Mehmet Taşdiken. Oyuncu kadrosu: Ceyda Ateş ve Melih Selçuk olduğu filmde, Itır Esen, Mert Yavuzcan, Yılmaz Gruda, Ege Aydan ve Yağmur Tanrısevsin oynuyor..

Müzik Saki Çimen . 'Hanımın Çiftliği'nin de müziğini yapan Çimen, aynı zamanda şarkıcı Mazlum Çimen'in de oğlu ve filmde gerçekten müzikler muhteşem..

'Adını Feriha Koydum' dizisinin fettan kızı Ceyda Ateş burda yine yapacağını yapıyor.. Melih Selçuk ve Mert Yavuzcan'ın oyunculuklarını beğenmediğim için yorumu size bırakıyorum.

Dram oynamak herkesin becerisi değildir bence bu filmin jön dam'ları bunlar değil .... Bence 'Öyle Bir Geçer Zamanki' deki Mete; Yani Aras Bulut bu role cuk otururmuş..

Kamerayı özel tebrik etmek lazım çekimler muhteşem...

Lale (Ceyda Ateş) ve Atıf (Melih Selçuk) birbirini çocukluktan beri tanıyan iki gençtir. Ancak Lale bir başkasına aşık olur ve bunu Atıf'a itiraf eder. Atıf yıkılır mafh olur.. Lale'nin aşık olduğu Barış'ın (Mert Yavuzcan) babası oğlunun bu ilişkisine karşıdır.

Ve bu ilişki yürümez.. Atıf tüm terkedilmeye rağmen Lale'yi yanlız bırakmaz ve onun en zor durumlarında ona iyilik yaparak insanlık dersi verir. Bu arada, Atıf'a da zor durumdayken yardım ettiği Melis isimli küçük hasta bir kız ona aşık olur.

Laleyi kıskanmaya başlar.. Kötü, düşük insanların yanında yalnız yaşayan bu kimsesiz çocuğu Atıf yanına alır.

Melis çok hastadır ve dram işte böylece başlar...

Yani buyrun biraz Dallas olayına.. Aşk, Kin, Nefret, Kıskançlık, Hastalık Terk edilmek işte hepsi bu film de..!.

Birde Yönetmen ağzından okuyun ; 'Filmimiz bir duygu filmidir. Tutku,vicdan,masumiyet ve iç acıtan bir dram. Filmde de görüyoruz ki acı çekmeden insan olunmuyor. İçinizi yıkıyor sonra size vefayı, cömertliği, bağışlayıcılığı hatırlatıyor demiş ...

Gösterim Tarihi 25 Ekim 2013

İŞTE FİLMİN FRAGMANI

**********************************

Mustafa Kemal Atatürk demiş ki ;

- Sinema, gelecekteki dünyanın bir dönüm noktasıdır. Şimdi bize basit gibi gelen eğlence olan radyo ve sinema bir çeyrek asra kalmadan yeryüzünün çehresini değiştirecektir .

Japonya'daki kadın, Amerika'daki zenci, Eskimo'nun ne dediğini anlayacaktır. Tek ve birleşik bir dünyayı hazırlamak bakımından sinema ve radyonun keşfi yanında tarihte devirler açan matbaa, barut, Amerika'nın keşfi gibi olaylar oyuncak nisbetinde kalacaktır.

Hepinize bu 15 günlük dönem için de var olan bayram ve bir sürü yeni filmler için iyi bayramlar ve iyi seyirler..,

Ekim ikinci yarı vizyon filmler listesi.....:

18 Ekim

Buraya Kadar Yönetmen: Seth Rogen, Evan Goldberg

Oyuncular: James Franco, Jonah Hill

Gözümün Nuru Yönetmen: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Oyuncular: Melik Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu

Kesişen Hayatlar Yönetmen: Srdan Golubovic

Oyuncular: Aleksandar Bercek, Leon Lucev

Onur Savaşı Yönetmen: Thomas Vinterberg

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen

Paranoya Yönetmen: Robert Luketic

Oyuncular: Liam Hemsworth, Harrison Ford

Sev Beni Yönetmen: Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er

Oyuncular: Viktoria Spesivtzeva, Ushan Çakır

Son Aşk Yönetmen: Sandra Nettelbeck

Oyuncular: Michael Caine, Clémence Poésy

Toprağa Uzanan Eller Yönetmen: Ömer Can

Oyuncular: Şerif Sezer, Nail Kırmızıgül

25 Ekim

Arada Kalan Yönetmen: Scott McGehee, David Siegel

Oyuncular: Alexander Skarsgård, Julianne Moore

Arkadaşlar Arasında Yönetmen: Gökhan Horzum

Oyuncular: Toprak Ali Evcil, Elif Verit Destan Batma

Aşk Ağlatır Yönetmen: Mehmet Taşdiken

Oyuncular: Melih Selçuk, Ceyda Ateş

Benim Dünyam Yönetmen: Uğur Yücel

Oyuncular: Beren Saat, Uğur Yücel

Kaptan Phillips Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Keener

Prisoners Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal

Şevkat Yerimdar Yönetmen: Bülent İşbilen

Oyuncular: Özgürcan Çevik, Cezmi Baskın

The Fifth Estate Yönetmen: Bill Condon

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Daniel Brühl

The Grandmasters Yönetmen: Wong Kar-Wai

Oyuncular: Tony Leung Chiu Wai, Zhang Ziyi

Üç Yol Yönetmen: Faysal Soysal

Oyuncular: Turgay Aydın, Rıza Akın

İyi seyirler.....

Siz de sinema ile her türlü, eleştiri, yorum ve haberlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz?

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.