"SÜPERSTAR" OLMANIN ANAHTARI !

Sevgili Süperstar Adayları,

İçinde bulunduğunuz süreç bir başarı yolculuğudur. Bu yolculuk sürecinde dışına çıkmamanızı umduğum bir çerçeve çizmek istiyorum sizler için. Bu çerçeveyi çizebilmek için bir çok kitap okudum , kasetler dinledim ve kendi deneyimlerimden faydalandım. Dünyanın en önemli kişisel gelişim uzmanlarından John Maxwel ve Zig Ziglar'dan şuan ABD Başkanı olan Bush'un babasının başdanışmanlığını yapan Doug Wead'e, ülkemizin en tanınan yazarlarından Doğan Cüceloğlu'na ve tabii ki müthiş bir lider olan Atatürk'e kadar başarı yolculuğundan geçmiş liderleri okudum ve bazılarının konferanslarını bizzat dinledim.

Başlarken ilk söylemek istediğim hedefe odaklı bir süreç geçirmeniz gerektiğidir. Çünkü sizin için "engeller" gözünüzü hedeften ayırdığınızda gördüklerinizdir. Süperstar olmaya sadece bir karar kadar uzaktasınız ve tek engeliniz "SİZ" siniz.

Öncelikle, mutlaka bir "Know-How" a sahip olmanız lazım. Yani Türkçesi "nasıl yapılır". Günümüzde başarılı sonuçlar getiren en önemli ve en pahalı unsur bu.İş dünyasında da böyle.Nasıl yapılacağını bilirseniz en önemli sorunu aşmış olursunuz.Bir profesyonel gibi düşünmeli ve hareket etmelisiniz.Tüm dünyada süper star olmak ve bu yolda başarılı adımlar atmak ancak profesyonelce yöntemlerle mümkün oluyor. Sizler birer ürünsünüz, marka değeriniz olmalı ve bir marka nasıl yönetiliyorsa öyle yönetilmelisiniz. Bir pazarlama stratejiniz ve AR-GE (araştırma-geliştirme) çalışmalarınız olmalı ve bunlara gereken yatırımı yapmalısınız. Açılımı kısaca bu.

En önemlisi bir hedefiniz olmalı. Belirlemeniz gereken şey şu: "Şimdi buradasınız" ama gitmek istediğiniz yer neresi? Bir hedefiniz var mı? 5 yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz? Ve bundan emin misiniz? Tekrar tekrar düşünün ve hedefinizi, hayalinizi beyninize yerleştirin. Bundan sonraki adım bu hedefinizi , hayalinizi beyninizden kalbinize indirebilmek. Bu aşamada bir daha düşünün.ve kararınızı öyle verin. Hedefinizi beyninizden, kalbinize koymak demek, şeffaf dürüst ve ahlaki koşullar çerçevesinde hedefe giden yolda ödeyeceğiniz bedellere hazırlıklı olmaya karar vermek demek. Bu noktada çok iyi düşünüp karar verin, geri dönüş zarar getirir.

Hedefinizi belirledikten ve bunu kalbinize de yerleştirdikten sonra, profesyonellerden oluşan bir ekip kurmalısınız. Besteci, söz yazarı, modacı, fotoğrafçı, sanat yönetmeni, yapımcı, menajer, iletişim danışmanı, mümkünse bir yaşam koçu temel olarak oluşturabileceğiz çekirdek bir profesyonel ekiptir. Bu ekibi oluştururken fazlasıyla özen gösterin ve koordineli çalışacaklarından da emin olun. Çünkü kimlerin sözünü dinleyeceğiniz çok önemli ve sizi başarıya götürecek hayati bir ayrıntıdır. "Sakın bunlar için para gerekir" demeyin... Çünkü belki de sizin hayal ve hedefinize sizden daha fazla sahip çıkacak kişiler şuan bile çok uzağınızda değildir. Eğer "yok" diyorsanız az önce bahsettiğim gibi gözünüzü hedeften ayırdınız ve engeli gördünüz demektir?

Ve artık yapmanız gereken tek şey bu ekibe kendinizi teslim etmek ve sadakatle çok çalışmaktır. İstediğiniz sonuçları almak 3 ile 5 yıllık bir zaman alır. Bu süreçte asla vazgeçmeden, süreklilik göstererek, sabırla ve pozitif motivasyonla, çalışmaya devam edin. İstatistik olmak istemiyorsanız sonuç alan ve başaran olmalısınız. Bunu da yapmanın yolu vazgeçmemekten geçer.

Tüm bunları yapmak aslında kolay ama asla basit değil. İzlemeniz gereken yolda daha önce geçen süperstarların ayak izlerini takip edin. Onlar bu yolu geçtiler ve başardılar. Onların ayak izlerine basarsanız mayınlardan da kurtulursunuz. Onların ne yaptığını öğrenir ve kendi tarzınızı da katarak aynısını yaparsanız aynı sonuçları siz de alırsınız. Deneme yanılma size zaman kaybettirir. Paranızı tecrübeye çeviririsiniz ya da başaranların yolundan yürür, para ve zaman kazanırsınız. Seçim sizin !..

Başaranların yolundan gidecek ve profesyonel bir ekibe itaat edecek kadar alçakgönüllü olmalısınız. Ama bir süperstar kadar da özgüveni maksimumda!.. Bu çok hassas bir ayrıntıdır. Gereksiz egolarınız sizi aşağı çeken en önemli unsurlardır. Bir balonun kum çuvalları gibi onları yani egolarınızı attıkça, onlardan vazgeçtikçe yükselebilirsiniz.

Hedefiniz Süperstar yolunda ilerlemekse; özen göstermeniz gereken önemli bir ayrıntı daha var. Bu yolda asla arkanızda düşman bırakarak ilerlemeyin. Bu bir modacı olabilir, bir besteci olabilir, bir gazeteci olabilir bilemiyorum ama zirve yolunda o kişiyle ne zaman ve ne koşullarda bir daha karşılaşacağınız belli olmaz. Yani o sizden daha hızlı hareket edip sizden önce zirveye ulaşmış olabilir, ya da olası bir inişinizde gene onla karşılaşacak olabilirsiniz? Evet herkesle iyi ilişkileriniz olamayabilir ama hiç kimseyle kötü bir anınız da olmasın.

ATATÜRK'ÜN SİZLERE TAVSİYELERİ

Bitirirken "Mustafa Kemal Atatürk'ün Liderlik Sırları "adlı kitaptan birkaç temel başlık vermedem geçemeyeceğim. Yolunuz açık olsun. (Aşağıdaki sözcükler, Ata'mızın bizzat ağzından çıkan sözcüklerdir)

* Kendinizi iyi tanıyın. Kendisini bilmeyen, başkalarını da tanıyamaz.

* Kendinizi de eleştirebilecek kadar olgun olun.

* Her şeye bir bahane bularak, kendinizi her zaman kandırabilirsiniz; Ama başkalarını ancak bir süre kandırabilirsiniz.

* Felaketler insanları daima azimkar ve dinç hamlelere yöneltir.

* Önemli bir işinizi yapmaya çalışırken, düşünce ve eylemlerinizde eksiklerimizi görüp, bizi uyaranlara ancak müteşekkir olmalıyız.

* Çok yönlü olun. Bir alandaki problemin çözümü için başka alanlardaki bilgilerinizi de kullanın.

* İnsanlar daima yüksek, soylu ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hedeflere yürüyenlerin düşünce ve davranışları da soylu ve yüksek olur.

* Hiçbir büyük iş kendi kendine olmaz. Bir eserin büyüklüğü bu uğurda yapılan fedakârlıklarla doğru orantılıdır.

* Gerçeğin ta gözünün içine bakmak gereklidir.

* Sözlerinizde ve yaptıklarınızda tutarlı olun. Sözlerinizi yaptıklarınızla destekleyin.

* Zafer "Zafer benimdir" diyebilenin, başarı "Başaracağım" diye başlayanın ve "Başardım" diyebilenindir.

* Karamsar olunmamalı, moral gücü ve "isteme"en üst düzeyde olmalıdır. Aksi takdirde gerekli olan enerji yok olur.

* Yaşamak, maddi ve manevi güçleri, zekâ ve becerileri birleştirebilmektir.

NOT; Bu yazıyı okuyacak sanatçı arkadaşlarıma yararı olur düşüncesiyle jüri üyesi olduğum "Süperstar"yarışmasının finaline yakın bir tarihte yayınlamayı düşünüyordum ama program ani olarak yayından kaldırılınca yazı havada kalmış gibi gözükse de, sanatçılık yolunda ilk basamakları çıkmakta olan "aday süperstarlar"a yararlı olur düşüncesiyle yayınlamaya karar verdim?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.