Toy... İSTANBUL'DA TÜRK ŞÖLENİ!..

Toy... İSTANBUL'DA TÜRK ŞÖLENİ!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, eski Türk şölen ve ritüellerini sahneye taşıyor

 İBB, “Ortak Miras Sahnede Buluşuyor” sloganıyla düzenlediği “Toy” başlıklı sahne gösterisiyle, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan Türklerin kültürel renklerini aynı sahnede bir araya getiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından organize edilen Toy sahne gösterisinin prömiyeri 7 Nisan akşamı saat 20.00’de Tuzla İBB İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Katılımın ücretsiz olduğu gösteri 21 Nisan’a kadar İstanbul’un farklı noktalarında izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

Toy sahne gösterisi Başakşehir, Esenler, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla ve Üsküdar Belediyeleri ile İstanbul Üniversitesi tarafından da destekleniyor.

Kültürel Miras Dans ve Müzikle Anlatılıyor

Toy sahne gösterisinde farklı coğrafyalardan 65 sanatçı; Türklerin gelenek, görenek, müzik, edebiyat, oyun, adım ve desen çeşitliliğini sahneye taşıyor. 

Doksan dakikalık gösteri dansların yanı sıra üst düzey efektlerle de destekleniyor. 

Toy sahne gösterisi iki bölümden oluşuyor. Türk geleneklerine özgü dualarla yapılacak açılışın ardından, kös ve davullarla sergilenecek performansı savaş dansları takip ediyor.

İlk bölüm Türk dünyası selamlama ve geleneksel oyun örneklerinin ardından sona eriyor. Etkinliğin ikinci bölümü, dansçılar tarafından Türklerin Anadolu’ya girişlerinin canlandırılmasıyla başlıyor.

Balkanlar, KKTC ve 7 bölgeye ait yaşam, karakter, oyun ve türkü derlemeleri bu bölümde izleyenlerin dikkatine sunuluyor.

Etkinlik tüm sanatçıların sahnede söyleyeceği Anayurt şarkısıyla son buluyor.

İstanbul’da 10 Ayrı Mekânda Sahne Alacaklar

Toy sahne gösterisi ilk olarak 7 Nisan akşamı saat 20.00’de Tuzla İBB İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluşacak.

Gösteri daha sonra sırasıyla; 8 Nisan’da Sancaktepe Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi, 10 Nisan’da Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi, 11 Nisan’da Fatih İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu, 12 Nisan’da Sultanbeyli İBB Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, 14 Nisan’da Kağıthane Gültepe Kültür Merkezi, 15 Nisan’da Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi, 18 Nisan’da Güngören İBB Erdem Bayazıt Kültür Merkezi, 20 Nisan’da Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi ve 21 Nisan’da ise Başakşehir Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. 

Anadolu ve Dünya Turnesine de Çıkacaklar

İzleyenlerin, mesafelere rağmen değişmeyen ortak kültür destanlarına ve birlik beraberliğin gücüne tanıklık etme fırsatı bulacağı gösteri, İstanbul’un ardından Anadolu ve dünya turnesine çıkarak sanatseverlerle buluşmayı sürdürecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.