'TÜRKİYE YÜZYILI'NA MERHABA!

Türkiye Yüzyılı’na merhaba!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 28 Ekim 1923’te Çankaya’da kurmaylarıyla birlikte yediği yemek sırasında “Efendiler yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz” demişti.

Yemek o andan itibaren Cumhuriyetin nasıl ilan edileceği ve sonrasında neler yapılacağı konulu bir toplantıya dönüşmüştü.

İşte 100 yıl sonra benzer bir gündeyiz. Yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümü.

Yani yeni bir Türkiye yüzyılının başlangıcı ve ulu önder Atatürk’ün o günlerde yaşadığı büyük sıkıntıların benzerlerini bugün hala yaşıyoruz.

Gün geçmiyor ki, ülkemizin etrafında bir savaş rüzgârı esmesin ve yine gün geçmiyor ki, ekonomik baskılar ve sıkıntılar artmasın.

O günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün, savaştan çıkan asil bir milleti tüm dünyaya karşı ayakta tutmaya çalışırken yaşadığı sıkıntıların belki de daha fazlasını bizler yaşıyoruz.

Ama yine Atatürk’ün dediği gibi; Türkiye Cumhuriyeti’ni geliştirmek için “öğün”üyoruz, yani aklımızı kullanıyoruz, müreffeh bir Türkiye için var gücümüzle “çalış”ıyoruz ve sadece bir yüzyıl değil insanlık tarihine altın harflerle adını yazdıran Türk Milleti’ne “güven”iyoruz.

Çünkü Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk sanki bu günleri görmüş gibi 10. Yıl Nutku’nda da “Türk milleti çalışkandır.

Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir” diyerek bizlere ne yapmamış gerektiğini anlatmıştı.

* * *

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına coşkuyla merhaba diyoruz. Cumhuriyetimizin ilanının 99. Yıldönümü “Ne mutlu Türk’üm diyen” herkes tarafından kutlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde tam da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümüne yakışır bir etkinliğe katıldım.

Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği (RUYİAD) ve Rumeli Eğitim Vakfı (REV) Yönetim Kurulu Başkanı Ayla Erdim’in himayelerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen “Cumhuriyet ve Kadın” gecesinde, İstanbul Devlet Opera Sanatçısı ve seslendirme oyuncusu Özlem Abacı ve Rumeli TV Ortak Yapımı olan “Cumhuriyet Belgeseli” ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Oda Orkestrası Quartet konseri de izleyiciyle buluştu.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda binlerce davetlinin katılımıyla gerçekleşen Cumhuriyet ve Kadın gecesinde ünlü koreograf Banu Noyan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına girilirken çok özel ve görkemli bir defileye imza attı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin geçmişten bugüne Anadolu'daki kadınların giydiği kıyafetlerden esinlenilerek hazırladığı 40 parçalık çok özel koleksiyon, başta Gizem Özdilli olmak üzere 40 manken tarafından sunuldu. 

Sevgili Çiğdem Tunç’un sunuculuğunu üstlendiği bu çok özel defilede, el işlemesi ve iğne oyası kıyafetlerin yanı sıra özel tasarım aksesuarlar ve ayakkabılar da yer aldı.

* * *

Böyle özel geceleri daha çok yaşayacağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını coşkuyla kutlayacağız.

Hep birlikte tüm dünyaya sesleneceğiz:

Yaşasın Cumhuriyet!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.