YALLAH CİNLER YALLAH

Sözü ve müziği Berksan'ın olan sevgili Hande Yener'in "Kışkışşş" şarkısını dinlerken aklıma neler geldi neler...

Hande "cin çık" diye bağırırken ben "cin"lerle, dolayısıyla da "falcı", "büyücü"lerle yakın alakalı olan starları düşünmeye başladım.

Yıllar içinde ne hikayeler birikti, ne hikayeler.

 

Milyonlarca hayranı olan, hayranlarının onları örnek aldığı bu starlar, aslında birer "büyü ve fal" bağımlısı.

İsim vermeye başlasam, "hadi ordan" deyip, inanmazsınız.

 

Aslında "Kışkışşş" şarkısını Hande Yener değil de, bu bağımlılar söylemeliydi de, ne yapalım, kısmet böyleymiş.

 

Alaturka bir yaşam içinde olup da, mahalle kültürüyle büyümüş, halka yakın, Türk örf ve adetlerine yakın görünen, böyle yetişen star ya da starların, ünlü ya da ünlülerin fal ve büyü merakı olması beni şaşırtmıyor ama, yıllarını Avrupa'da geçirmiş, Türk örf ve adetlerinden uzak kalmış, kurduğu 7 kelimelik cümlesinin içinde 2 tane İngilizce ya da Fransızca kelime kullanan starların bu "fal ve büyü" bağımlılığı beni en çok şaşırtanı.

 

Hz. Mevlana'ın o en bilindik sözü vardır ya "Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol"  hiçbir şekilde ikisine de uymuyorlar.  Ne oldukları gibiler, ne göründükleri gibi.

 

Bu kadar giriş yaptıktan sonra, yaşanılanlardan bir örnek vermesem olmaz...

 

Kahramanımız kadın. Türkiye'de  ilk 5' Popstar ismi saydığınızda içindeki isim!

Kendini o denli falcıların söylediklerine kaptırmış ki, etrafında yaptıklarına katlanacak tek bir arkadaşı kalmamış.

Tarih eski, henüz 2000'ler değil.

Falcı diyor ki popstara, "Sende büyü var, üstelik de yakınlarından biri. Bu büyüyü yok edelim. Şu şu şu dediklerimi yapacaksın. Böylece büyüyü yapan kişinin sana yaptığı büyü bozulacak"

 

Ve hikaye böylece başlıyor ve şimdilerde dizi senaryosuna koysan, televizyon izleyicisinin "bizi aptal mı sanıyorsunuz" diyerek RTÜK'e şikayette bulunacağı hikaye aynen şöyle...

 

Popstar evine gelen arkadaşlarına büyücünün talimatıyla, aynen şu prosedürü uygulamaya başlıyor. Popstarın evine gelip de zili çalan arkadaşı, kadın erkek fark etmeksizin, içeri giremiyor. Kapının hemen önünde Popstarı görüyor, Popstar başlıyor aldığı direktifleri tüm cahilliğiyle vermeye...

 

"Şimdi benim dediklerimi uygulayacaksın, sol adımını kapıya 3 kez atıp geri çıkacaksın. Yaptın mı. Tamam. Şimdi önce mutfağa doğru yürüyüp, buzdolabının kapısını 7 kez açıp kapayacaksın. Ardından salona gelecek, ortadaki sehpanın üzerinde 3 kez döndükten sonra koltuğa bir kez ters oturup, ardından düz oturacaksın. Hepsi bu kadar bitti."

 

Eeee sonuç diyorsunuz değil mi? Popstarın şaşkınlıktan şok geçiren arkadaşları önce bu direktiflerin hepsini uyguluyorlar. Neden ve niye yaptıklarını bilmeden. Popstar o esnada çok mutlu, çünkü falcısının dediğine göre tüm bu hareketlerin sonunda büyü bozuluyor. Oh artık rahat büyüyü de bozdu. Büyü bu tuhaf hareketlerle bozuluyor mu siz karar verin ama, yıllar içerisinde Popstar'ın etrafında kimse kalmıyor. Yurtdışında yaşamış, bununla hava atmış, her fırsatta ailesinin kalitesiyle gurur duyan Popstar, kimsenin inanamayacağı, mantığın kabul edemeyeceği hikayelere inanıp, imza atmış.

 

O yıllardan bu yıllara geldiğimizde ise, en son kulağıma gelen Popstar'ın hoca, fal, büyü merakının eksilmeden devam ediyor olması.

Artık arkadaşı, dostu kalmadığı için, o falcıların da devri kapandığı için evinin içinde bir ileri 2 geri giden, sehpa etrafında dönen, buzdolabını açıp kapatan kimsesi yok. 

 

Para kazanmaktan başka derdi olmayan Popstar,  şimdilerde erkek arkadaşının götürdüğü falcılara gitmeye başlamış.

Çok para kazanabilmek için kendine muska yazdırıp, hocanın verdiği suları içiyormuş.

Oysa ki çalışkan bir menajeri olsa, biraz da sahne fiyatını indirse ne muskaya, ne sulara ihtiyacı olmayıp, hocaya-büyücüye gittiği saatlerde sahnede olacak.

O hayal ettiği paralara kavuşacak.

 

Biraz vakit ayırsam, Popstar'ı da erkek arkadaşını da gittiği mekanda görüntüleyeceğim, ama RTÜK tarafından fal, büyü, büyücü haberleri yayınlanmasına engel var. Yakaladıktan sonra, mikrofonu uzatıp da "Hayırdır, çıktığınız ev kimin evi?" diye sormamak ta benim yıllardır yaptığım gazeteciliğe uymadığı için, Popstar'ı rahat bırakmaya karar verdim aziz İstanbul'daki hocasında.

 

Kronik bir durum, yeniden nüksetmiş işte, aynen Hande Yener'in şarkısındaki gibi...

 

Hadi o zaman:"Cin çık cin çık cin çık. Yallah cinler yallah. Kış Kışş cinler kış kışşş"

Ağzına, gönlünüze sağlık Hande Yener ve Berksan!.. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.