Ayşe Erbulak... 'SİZ HİÇ BİRİNİ ÖLDÜRMEK İSTEDİNİZ Mİ?'

Ayşe Erbulak... 'SİZ HİÇ BİRİNİ ÖLDÜRMEK İSTEDİNİZ Mİ?'

Polisiye roman türünde Türk edebiyatına yeni bir soluk getiren Ayşe Erbulak, “Cinayet A.Ş.” adını verdiği 7. romanını okurla buluşturdu.

Ayşe Erbulak’ın Norveç bağlantılı cinayetleri konu edindiği bu yeni eseri, 25 Eylül 2020 Cuma günü Eksik Parça Yayınları tarafından yayımlandı.

Oyuncu, gazeteci, yazar ve çevirmen Ayşe Erbulak, polisiye roman serisine yeni bir halka ekledi. Daha önce “Çok Şekerli Ölüm” (2012), “Limoni Ölüm” (2012), Ödüllü Ölüm” (2013), “9 Oda Cinayetleri” (2014), “Anne Bak Kim Geldi” (2016) ve “Cinayet Sınıfı Başkanı” (2017) kitaplarını yayımlayan Erbulak’ın 7’nci polisiye romanı “Cinayet A.Ş.”, “Siz hiç birini öldürmek istediniz mi?” alt başlığıyla raflardaki yerini aldı.

“CİNAYET SINIFI BAŞKANI”NIN KAHRAMANLARI 10 YIL SONRA NEREDE?

Eksik Parça Yayınları tarafından okura sunulan “Cinayet A.Ş.”, yazarın bir önceki eseri “Cinayet Sınıfı Başkanı”nın kahramanları Ela ve Ali’nin 10 yıl sonra nerede olduklarını anlatıyor.

Polisiye Yazarlar Birliği’nin de yönetim kurulu üyesi olan Ayşe Erbulak, İskandinav polisiyesinin revaçta olduğu günümüzde Norveç bağlantılı cinayetleri konu ediyor.

İLK YORUM

AHMET ÜMİT’TEN: EĞLENCELİ VE DÜŞÜNDÜRÜCÜ
Usta yazar Ahmet Ümit, kitabın arka kapağı için kaleme aldığı yazıda Ayşe Erbulak’tan “polisiye edebiyatın yükselen kalemi” diye bahsediyor:

“Polisiye edebiyatın yükselen kalemlerinden Ayşe Erbulak, üretmeye devam ediyor ve son romanı ‘Cinayet A.Ş.’ diğer kitaplarında olduğu gibi hem eğlenceli hem düşündürücü bir okuma keyfi vaat ediyor.

Bu kez yıllarca yaşadığı Norveç’in polisiyesi ile Türk polisiyesini harmanlayıp okura şık bir sentez sunmuş.”

SEVİN OKYAY: SU GİBİ AKIYOR

Polisiye edebiyata büyük katkılar sağlayan Sevin Okyay ise başarılı yazara “Kızım sen artık çok fena oldun!” diyor:

“Ayşe, ‘Bu romanda kahramanlarımın... yaşam öykülerini ve insanların karanlık yanlarını keşfedeceksiniz’ demiş.

‘Katil kim?’ gibi sorular sormayacağız. Zaten o kahramanların bir kısmını (esas kısmını) tanıyoruz, ‘Cinayet Sınıfı Başkanı’ndan. Sevgili yazarımıza o zaman, ‘Sen artık korkunç olmaya başladın’ demiştim.

Baktım ‘Cinayet A.Ş.’nin arka kapak yazısının ilk cümlesi de ‘Fakat sen artık iyice korkunç bir hanım oldun’ oluvermiş.

Tanıdık katilleri, kendileri kurban olmuş ya da adaleti tecelli ettirmeye çalışan katilleri getirdin karşımıza.

Canavar kediyi, korkunç üvey anneyi, sevgisiz geçen çocuklukları, gençlikleri, sıçanları, hattı Fırat’ın azgın sularını hatırlattı.

Hikâyeleri farklı kişilerin ağzından anlatsan da karakterleri inanılır kılmışsın, diyaloglar da su gibi akıyor.

Ela ile Ali burada. Sadece onlar değil, başkaları da var: Norveç’ten ve Türkiye’den iki başkomiser dahil. İlk cinayet Norveç’te...”

Psikolojik gerilimin sınırlarını zorlayan “Cinayet A.Ş.”, polisiye türünü sevenlere heyecan ve keyif yüklü bir okuma deneyimi sunuyor.


 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.