Emrah Yedekci: İnternette Yatırım Yapmak

Dijitale yatırım:

internette-yatirim-s.jpeg

İnternet'te (dijital ortamlara ) yatırım dediğinizde aklınıza ne geliyor?

 Belki bir alan adı sonra bir web sitesi, bu site kurumsal veya bir e-ticaret sitesi olabilir ve bu yeni medya ortamlarını kullanabilmek için bir donanım aklınıza geliyor olabilir. Evet, bunlar bu işin ilk aşamaları fakat artık bukadar da basit değil işler, daha geniş daha detaylı düşünmek gerekiyor!

 Niye mi? Neden olduğunu biliyorsunuz. Sektörler, hizmet verdiğimiz pazarların çok sayıda rakibimiz olması nedeniyle müşteriye ulaşım ve reklam harcamaları konusunda şuanda ekonomik bir baskı altında. Bu reklam alan kurumlar içinde geçerli mesela Gazeteler artık basılı platformları giderek artan sayıda  e-çözüm ve dijital rakip ile rekabet ediyor. Geleneksel medyada buna çözüm olarak dijitale en hızlı uyum sağlayan sektörlerden oldu.

 Dijital hayatımızın her alanında, su tesisatçısından elektrikçiye kadar herkes dijitalde yerini almak zorunda bir web siteniz olmasa bile mevcut platformların listeleme alanlarında yer alma avantajı için yarışır duruma geldi küçük esnafta. Bunlara en güzel örnek Google benim işletmem hani arama yapınca sağda çıkan firma bilgi ve yorumları ile ulaşım bilgilerini gösteren alan sadece küçük esnaf için değil Kobiler dahi Google ın bu alanında görünür olmak ve haritalarda listelenmek için yarışıyor. Bu tarz alanlar artık arama motorları açıyor yandex bing iş yerlerine bu imkanı sunarken sektörle rehberlerde mevcut armut.com bir çok sektöre hitap ediyor veya düğün sektörü için dugun.com veya dugunmaster.com evlilik sektörünün tercih ettikleri alanlar. Berberx.com berberlerin rehberi iken sahibinden.com ve emlakcibaba.com gibi alanlarda büyük küçük birçok emlakçının tercihi. Düşünün artık fenomenlerin bile yer almak istediği platformlar var fenoreporter.com 'da bir fenomenin haberini görmeden firmalar influence marketing(etki pazarlaması) çalışması için o fenomenle çalışma başlatmak istemiyorlar. Bunlar web siteniz olsa bile yer almak isteyeceğiniz birkaç site. Tabi maliyetleri de var Google benim işletmeme biraz yeteneğiniz varsa kendiniz kayıt yapabilirsiniz veya ücreti karşılığında bir ajanstan destek alabilirsiniz. Diğer platformların ücretleri üç aşağı beş yukarı sektörüne göre benzerlikler göstermektedir. Yani bir web siteniz olmasa da bir maliyetiniz oluşabiliyor ama dijital maliyetler genelde firmalara hızlı dönüşler sağlamaktadır. Peki daha sağlam bir internet yatırımı yapmak istiyorsunuz e ticaret faaliyeti göstermek istiyorsunuz sektörünüz veya tercihiniz ne olursa olsun iyi bir alan adı avantaj demektir normal maliyeti 9-15$ arasında değişen .com uzantılı bir alan adı yerine işinizle uyumlu kısa bir jenerik alan adı almak isterseniz bu fiyat 100 bin $’a ulaşırsa ne yaparsınız bizim Tüccar zihniyetimiz genelde “ya bırak onu şuradan 10 $’a alalım işte der”  oysaki alacağınız alan adı yatırımınızın ilk aşaması olacak ve doğru seçim sizin doğru ilerlemenizi sağlayacak ara sıra takip ettiğim domain borsası sitelerinde ki Türkiye’de de çok güzel örnekleri hizmet vermeye başladı başarılı alım/satımlar oluyor. Artık eskisi gibi düşünülmüyor 10$’lık bir domaine genç yatırımcılar bile gerekirse 10 bin $ yatırabiliyor bu internet yatırımların gelişmesi açısından olumlu bir ilerleme ya sisteniz opencart veya Wordpress gibi ücretsiz bir yazılım ile çözebilme imkânınız var mı? Var tabi ama bu gibi altyapılar sürekli maliyet oluşturduğu gibi çok büyük projelerde pek önerilmez. Yapmanız gereken iyi bir yazılım orta sınıf bir yatırımda idea soft,  ticimax veya Zükkan gibi e ticaret paketlerini kullanabilirsiniz. Bu firmalar paketlerini sizin isteğinize göre optimizede edebiliyor.

Nesnelerin İnterneti, dijital yatırımlardaki artışa neden olacak

Toplam teknoloji yatırımı 2020 yılına kadar 2,4 trilyon dolara ulaşacak. O zamana kadar, kahve makinesinden petrol sondajına kadar her şeyi çevrimiçi hale getiren Nesnelerin İnternet’ine yapılan yatırım, bugüne kadar en çok tercih edilen yatırım olacak. IoT, ile  birlikte ürünler bir sonraki aşamasını Yeni medya ile  birleştirecek ve milyarlarca cihazın veri gönderip alabilmesi için birleştirici etken olacak.

Reklam ve Reklam yatırımlarınızda farklılaşacak

Firmalar yeme içme giyinme alışkanlıklarınızı ölçümleyip sizlere ona göre reklamlar sunabilecek, Kıyafetlerinizin uyumundan eşinizle birlikte tarzınıza kadar her şeyi tahmin edebilecekler. Sürekli kullandığınız ilaçlar ve fiziksel hareketlerinize göre almanız gereken gıdaları size bildirecekler hatta marketinizden direk dolabınıza kadar servis verebilecekler. Evet, dolabınızda ne var ne yok görebilecekler!

İş böyle olunca artık daha düşük reklam maliyetleri ile herkes reklamlar verecek dijitale reklam yatırımı yapmadan bir firmanın ayakta kalması bugün bile neredeyse imkansız haldeyken birkaç yıla bu kesinlikle imkansız hale gelecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.