Ertuğrul Akbay... MEDYA DÜNYASININ ACI KAYBI!

Ertuğrul Akbay... MEDYA DÜNYASININ ACI KAYBI!

Duayen gazeteciler arasında gösterilen Ertuğrul Akbay bugün 80 yaşında hayatını kaybetti. Ertuğrul Akbay bir süredir hastanede tedavi görüyordu. Peki Sözcü Gazetesi'nin sahibi Ertuğrul Akbay kimdir, eşi ve çocukları kimdir?

Gazeteci Ertuğrul Akbay, bir süredir tedavi gördüğü hastanede sabaha karşı hayatını kaybetti. 80 yaşındaki Akbay, gazeteci kimliğinin yanısıra spora verdiği önemle de biliyordu.

Spor ve beslenme konusunda seminerler veren Akbay Hollywood starlarından, dünya liderlerine, Kongo‘daki Pigme'lerden, güzellik kraliçelerine kadar “atlatma” röportajlar yapmıştı.

Kanser ile uzun süre savaş veren Ertuğrul Akbay, Show TV ekranlarında Zahide Yetiş'e nasıl kanserden korunduğunu, neler yaptığını söyle anlatmıştı:
 
Bu ölümcül hastalığı öğrendiğimde nur içinde yatsın Atatürk sevdalı beni ve kardeşlerimi Atatürk sevgisiyle büyüten. Eczacı hacı babamın sözü aklıma geldi. Babam ters bir şey olduğunda;
-Her belada bir hayır vardır, takma kafana oğlum derdi. Bu bela! Hastalık da benim için, bir bakıma hayırlı oldu.
Neden mi? Bu hastalığı yenmek için elimden geleni yaptım. Moralimi bozmadım. Aksine, hırslandım. Asla “Pes” etmedim.
8 yıl öncesinden zihin, beden… Ve her yönden de daha güçlü oldum. Sadece bu bela! Ölümcül hastalığa “Dur” demeyi değil yaşlanmaya da nasıl “Dur” deneceğini öğrendim.
 
'GÖLGE ADAM' ERTUĞRUL AKBAY KİMDİR
Halit Ertuğrul Akbay, 1939 yılında doğmuştur. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimini de tamamladıktan sonra gazeteciliğe 1965 yılında Hürriyet spor servisinde başladı. Daha sonra Günaydın'da yurt dışı muhabiri olarak çalıştı.
Gölge Adam olarak da iş dünyasındaki yolsuzlukları ortaya çıkartması mesleğindeki ününe ün kattı.
TÜRK basınında “röportaj” deyince akla ilk gelen isimlerden biridir Ertuğrul Akbay. Hollywood starlarından, dünya liderlerine, Kongo‘daki Pigme'lerden, güzellik kraliçelerine kadar “atlatma” röportajlarda hep onun imzası vardır. 
Celal Bayar‘dan Süleyman Demirel‘e, Bülent Ecevit‘e, Necmettin Erbakan‘a ve Turgut Özal‘a kadar ‘çok özel' röportajlar yaptı.
1985 yılında “Gölge Adam” adında gazete çıkarmaya başladı. 8 Kasım 1989 tarihinde Gırgır ve Fırt dergilerini satın aldı.
Ertuğrul Akbay'ın Sözcü Gazetesinin sahibi olan Burak Akbay (d.1976) adında bir oğlu vardır.

Kaynak:internethaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.