Hulusi Paşa yazıyor... 27 MAYIS.. 56 YIL ÖNCE BUGÜN ANKARA’DA 6 YAŞINDA!

O sabah ben 6 yaşında minik bir çocuk Ankara’daydım. Teyzemlerin yanında, tatilde. Erken kalkar, doğru balkona koşar aşağıdan gelip geçeni seyrederdim. Eniştem de erken kalkar, ilk iş olarak radyonun kulağını büker, kulağını dayardı transistörlü radyosuna...

O sabah eniştem; radyodan gelen ‘tok’ sesin söylediklerini dinledikten sonra, yanan sigarasını kültablada unutup bir tane daha yaktı..

İlk kez duyduğum bir küfür salladı.. İçeri seslendi: ‘Periii.. Nuraaayy.. Kalkın ihtilal oldu..’

27mayis_hurriyet.jpg

‘Tok’ sesli adam; Kurmay Albay Alparslan Türkeş’ti.. 27 Mayıs 1960 Cuma sabaha karşı saat 04.36’da Ankara Radyosu’ndan ordunun ilk ‘yönetime el koyma’ bildirisini okumuştu..

İhtilal.. 6 yaşındaki bir çocuğun kulaklarına ilk kez ulaşan bir kelime bir eylemdi.. Sonra öğrenecektim ki;

27 Mayıs İhtilali = Darbesi = Askeri Müdahalesi = Devrimi; 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbe olarak tarihe geçti.

time_menderes.jpgtime_menderes.jpg

27 Mayıs 1960 sabah saat 04.36'da Ankara Radyosu'ndan okunulan bir bildiri ile ordunun yönetime el koyduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu ve çok sayıda siyasetçi tutuklandı.

Yassıada duruşmaları.. Milli Birlik Komitesi.. Milli Birlik Hükümeti.. Menderes’in soprano Aynur Aydan ile yasak aşkı.. 15 sanık için verilen idam kararları.. Orgeneral Cemal Gürsel’in cumhurbaşkanlığı..

10 yıllık Menderes’li Demokrat Parti iktidarının sonu, CHP- AP Koalisyonu..

Hulusi Paşa: O sabah ben 6 yaşında minicik bir ‘delikanlı’ Ankara’daydım.. Yaşadıklarımın bir ‘utanç’ olduğunu çok sonra anlayacaktım..

SKANDAL! ESER CANSEL’İ HAMİLE Mİ BIRAKTI?

Kanal D ekranlarında yayınlanan ve skandalların eksik olmadığı 'Kısmetse Olur' yarışmasında gelin adaylarından Cansel'in 5 haftalık hamile olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

kismetseolur_eser_cansel.jpgkismetseolur_eser_cansel.jpg

Cansel ve Eser çifti hakkında ortaya atılan iddia yok artık dedirtti. İddiaya göre; ilk başlarda çocuğu istemeyen çift aldırmak için hastaneye müracaat etti, ancak 5 haftalık olması nedeniyle çocuk alınamadı. Eser ve Cansel çifti, çocuğu dünyaya getirme kararı aldılar.

Bu arada Cansel’in daha önce ‘Çılgın Dersane’ filminde de rol aldığı ortaya çıktı.. Bu satırlar yazıldığı ana kadar Kanal D ve yapımcı firmadan hamilelik konusuyla ilgili bir açıklama yapılmamıştı!

kismetseolur_cansel.jpg

ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ! Yarışmada; herhangi bir yarışmacı (kadın ya da erkek) zor duruma düştüğünde Cansel’in yüzüne bakın: Utanmasa kahkaha atacak.. Aynı şekilde her hangi bir yarışmacı bir konuda çok başarılı; Cansel’in yüzü mahkeme duvarı.

Şeytan: İşte böylesine içten pazarlıklı, kıskanç mı kıskanç bir hatun bu hatun..

AYLA; GOOGLE’A ABBASİLER’İ BİLE UNUTTURDU

2016 yazına şimdiden damgasını vuran Ayla Çelik’in ‘Bağdat’ şarkısı ünlü gazeteci Mehmet Y. Yılmaz’ın da sonunda ilgi alanına girdi. Sayın Yılmaz, şarkıyı bambaşka bir açıdan ele aldı:

aylacelik_gunay.jpg

(…) Bağdat diye yazınca, Google’da 557 bin sonuç çıktı. İlk altı sırada bu şarkı var.

Ve dünyanın sayılı kentlerinden biri olan Bağdat, yedinci sırada çıkıyor.

Düşünün ki, Hammurabi’den beri bu şehir var. Abbasiler’in başkenti. Defalarca yanmış, yıkılmış. Günümüzde her gün bombalar patlıyor, insanlar ölüyor ama hala ayakta.

Hammurabi’den beri adı bile aynı, o kadar kültür gelmiş geçmiş, adını değiştirmek bile kimsenin aklına gelmemiş.

Ve Türkçe Google aramasında, Bağdat yazdığınızda karşınıza ilk çıkan link Ayla Çelik’in söylediği şarkı.

İlk bakışta tuhaf gibi görünüyor ama değil.

Çünkü bu şarkıda öyle bir şey var ki her notasına yekpare Bağdat mülkü feda edilebilir!

Bu tür şarkıların modası hiç geçmez.

Bunu bir kenara yazın: 14 sene bu şarkıyı bir yerlerde duyduğunuzda burnunuzun direği sızlamazsa, hesabı bana gönderin, o kadar iddialıyım yani.

Ama burnunuzun direği sızlarsa da “Allah Mehmet abiye uzun ömürler versin” diye bir kadeh kaldırmalısınız, yoksa iddia yarım kalır.

‘ADAM SPONSORUMUZ DEĞİL BİR ŞEY DEĞİL..’

Canlı canlı izledim, TV8’de ‘Aramızda Kalmasın’ programından bir yaş muhabbetini not aldım. Konu; 52 yaşındaki Sinan Özen’in 26 yaşındaki hayranı ile evlenmesi..

sinanozen_nisanli.jpg

Deniz Akkaya: Sinan, üniversiteyi bitirmiş hayata atılmış kız hala ortalarda yok.

Jess Molho: Ama Sinan 52 gösteriyor mu?

Funda Özkalyoncu: Göstermiyor.

Deniz: Peki Ali Ağaoğlu yaşını gösteriyor mu?

Jess ve Funda: Gösteriyor.

Deniz: Aaaa!

Funda: Ne var sponsorumuz değil bi şey değil doğruya doğru.

Jess: Yani sponsor olsa bilemedin 40-42..

Hulusi Paşa: Eşlerini ilk, orta, lise.. Yok yok.. Küçük, orta, büyük.. Yok yok! Mini, midi, large üfff ne bileyim öyle bi şey işte.. Üç gruba ayıran ünlü iş adamı 62 yaşında.

ŞEVVAL SAM; TANKUT’UN İLK AŞKI ÇIKTI!

Kanal D ekranlarında yayınlanan 'Kısmetse Olur' programının yakışıklı damat adayı Tankut Denker, şarkıcı Şevval Sam'ın eski sevgilisi çıktı.

Lerzan Mutlu: Okuldayken bütün kızlar bu çocuğun peşindeydi. O lise sondaydı biz ortaokuldaydık. Kendisi benim okul arkadaşım hatta Şevval Sam'la çıkıyordu.

Tankut Denker: Doğru, ancak o zamanlar ben 14, Şevval Sam 13 yaşındaydı. Halen de aile dostları olduklarını açıkladı.

sevvalsam-toprakkokusu2-harbiye-36.jpg

Şevval Sam: Tankut çocukluk arkadaşım. 12-13 yaşından beri beraber oynadığım arkadaşım. Çok büyük bir sevgim var. Hala ailecek görüşüyoruz. Hayatta en sevdiğim insanlardan biridir.

Hulusi Paşa: Yani sonu mutlu bitse, sevgili Leman Sam, Tankut’un kaynanası mı olacaktı?

ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ! Tankut’un program aşkı Daniela, Tankut’un mithiş romantik evlenme teklifini kabul etmedi. Gerekçe: ‘Henüz evlilik için hazır değilim..’

Şeytan: Peki adama sormazlar mı evlilik programında işin ne diye?.. Yapımcıların yerinde olsam bu kızı elemez miyim? Elerim AMK (Aman Millet Kıllanmasın)

HAYIRLI KARDEŞ NAZAN!

Yeni single’ı ‘Steril Sevda’da Yunan popstar Stergios’la düet yapan Nazan Şoray’a Yunanlı müzikseverlerden beğeni mesajları yağıyor. Gördüğü ilgiden çok mutlu olan Şoray “Yeni şarkımı Yunanca da okuyup Yunanistan’da da çıkaracağım” diyerek komşuya yeşil ışık yaktı.

nazansoray_yunalipartneri.jpg

Müzik tamam! Peki ya özel hayatı?

-Ablanız Türkan Şoray size aşk hayatınızla ilgili eleştirilerde bulunur mu, karışır mı?

Hiç karışmaz. Çünkü o benim her zaman en doğruyu yaptığımı düşünen bir insan. En iyi arkadaşıma söyleyemediğim şeyi ablama söyleyebilirim.

Çok moderndir, anlayışlıdır. Hepimiz insanız, ben de sütten çıkmış ak kaşık değilim. Benim de yanlışlarım oldu ama yanlışları yapa yapa doğruyu buluyor insan. 

Benim öyle kıskançlıklarım yoktur ama ablamı kıskanırım mesela. Birisiyle fazla içli dışlı oldu mu kıskanırım. O da beni kıskanır..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.