İSYAAAAAAN...

Twitterda sevgili Michael Kuyucu'nun dikkatimi çektiği bu linki paylaşınca haklı tepkiler yağdı. 

#MüzikOnair | Karmatürk Şarkı Yayını İçin Sanatçılardan Para Talep Etmeye Başladı >> muzikonair.com/XCa0n

Zaten hep aynı isimlerin şarkılarını çalan , yeni isimleri yok sayan,  yeni çıkardığımız şarkıları çalmayıp piyasa yoklamasına bırakan ve tutarsa çalan, artık sadece hazır playlisti çalmak zorunda kalan ama eskiden şarkıcı ve şarkı keşfeden radyocu arkadaşlarımızı pasifize eden , radyo PR cısı diye şarkılarımız  radyolarda  çalsın diye ilişkilerini kullanan bir meslek türü oluşmasını sağlayan , bu nedenle hakkaniyetli bir telif dağılımına engel olan bu radyo sistemi değişmek zorunda sanatçı dostlarım.  
 

Siz radyo dinleyicileri hep aynı şarkıları , aynı saatte aynı listeleri dinlemekten sıkılmadınız mı?
Şarkılarımızı  kendimiz yapıyoruz.

Klibimizi kendimiz çekiyoruz. Çok paralar harcıyarak yayınlanması için radyolara yolluyoruz.  Yayınlanmıyoruz.  (TRT radyolar hariç) Tv lerde de müzik programı yok  zaten . 
 

Jüri üyesi filan da olmayacağımıza göre ...
Bir de radyolara para ödemesi çıkarmayın allahaşkına. 
Canımız ne cinimiz ne. Sistemin bizlere para kazandırmadığı besbelli di mi?

 

Karmatürk radyo haberinde telif ücretlerini ödeyebilmek için bu yola başvurduğunu yazmış. Telif ücretlerimizi de bize ödettirecekler yani.
 

Burda şuna dikkat çekmek lazım dörtlü müzik birliği telif haklarımız konusunda çalışsa da orantılarda bir terslik var zaten. 
 

Biz şarkılarımızı paralarını peşin ödeyerek söz yazarı ve besteciden bir nevi telifini ödeyerek satın alıyoruz zaten.

Yine klip yönetmenlerine peşin ödemeler yaparak klibimizi de yapıyoruz. 
Gücümüz yetiyorsa albüm, yetmiyorsa single yapıyoruz. Bunları digital veya fiziki çıkarmak için Müyap veya Müyabir üyesi yapımcılara teslim ediyoruz. 


Sıfır maaliyetle bunları sitelerine ve dijital platformlara koyan yapımcılar sanatçılardan dijital yayın haklarını da aldıkları için istedikleri gibi farklı platformlara reklam da alarak yayınlıyor. 
Siz şarkınızı çıkartığınızda aman çok tıklanmış olsun da dikkati çeksin diye binlerce lira bastırıp takipçi de satın alıyorsanız aman dikkat!!
Google veya başka platformlar sizin tıklanmamıza göre üzerinize reklam veriyor. Geliri de sizin yapımcınıza gidiyor.!

Siz herşeyi ödediğiniz gibi bir de kazancınızdan Telif olarak size ödenen küçük ücretlerle kandırılıyoruz bence Dijital pazarda çok büyük bir para pastası var. 
Bu yazıyı okuyan herkesten ricam lütfen youtube veya diğer platformlardaki şarkınızın üzerinde reklam var mı kontrol edin.

 

Müyorbir'de denetleme kurulunda çalıştığım süreler içinde genel sekreterimize bunu defalarca söyledim. Bu işi düzenleyen insanlarla buluşturmak istedim. 


Benim işim müziğe hizmet. Benim hiç bir çıkarım yok ki?  Yaklaşık 4-5 senedir her denetleme toplantıda bu konuyu anlattım. Müyorbir için farklı öneriler getirdim ama OLB  (Ortak Lisanslama Birliği) galiba herkesin ayağını bağladı. 


Hepimiz teliflerin azlığından şikayet ederken bir de bu alandaki kaybımızı görmezden gelemeyiz. 
Yüksek hakkedişler alan arkadaşlarımız daha da iyi paralar aldığı için çok tıklanan kliplerinin üstündeki reklam gelirlerini görmezden gelmesin lütfen. 

 

Dönelim konumuza;
 

Radyolar da Karmatürk radyonun yaptığını yaparsa çalacak şarkı bulamayacak veya kalitesi ne olursa olsun parayı veren düdüğü  çalacak. 
 

Telifler ile masraflarının bir kısmını karşılayan müzisyen arkadaşlarımız artık onu da alamayacak. 
Bu örgütler hakkediş örgütleridir.  Hakedersen paranı alırsın. Ama tvlerinde müzik çalmayan, radyolarında hep aynı isimler çalan playlistler oldukça yakında bizler üretim ve yatırım yapmaktan vazgeçeceğiz.  

İMDAT DİYORUM ARTIK. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum