O ÇOCUK İSTİKLAL MARŞI’NDAN NEDEN KORKTU?

GÜNÜN ŞARKISI: Duyduk duymadık demeyin bundan böyle Hulusi Tunca’nızın köşesi müziklidir. Her yeni yazı yazdığımda sizlere bir de günün anlam ve önemine uygun bir plak önereceğim..

Bir yandan yazımı okurken bir yandan da YouTube’den bulup dinlersiniz.. Evet bu günkü plağımız Mine Koşan’dan Yağmur..

Vedat Yıldırımbora’nın unutulmaz eserini ayrıca Erkin Koray’dan da dinlemeniz mümkün.. Plak hazır mı?.. İyi.. Benim de yazılarım hazır..

 

+ + +

Geçen haftaki Trabzonspor- Konyaspor maçından önce öyle bir olay yaşandı ki.. İki takım futbolcuları aralarına maçın hakemlerini, önlerine minik Trabzonlu çocukları aldılar ve başladı İstiklal Marşımız..

Çikolata renkli oyuncular hariç herkes söylüyor.. Bir ağızdan.. Tam o sırada ufaklıklardan biri öne fırladı.. Yüzünü futbolculara döndü.. İki eliyle kulaklarını kapattı..

Yerinde zıplayıp duruyor.. 1- Bu çocuk ilk defa duyduğu marşın yarattığı yüksek volümden mi etkilendi? 2- Kulaklarında bir rahatsızlık mı vardı? 3- Aklıma bile getirmek istemiyorum ama ona bu marşın tu kaka bir şey olduğu mu öğretildi?

Anne tarafından dibine kadar Trabzonluyum.. İçimdeki Trabzon sevgisini kimse söküp atamaz.. Aynı İstiklal Marşı’na olan aşkım, sevgim gibi..

Şimdi bu minik evladımızın anne ve babasını bir açıklama yapmaya davet ediyorum:

Evladınızın kulağında ne var? İnşallah gececi bir rahatsızlıktır..

AYNEN: TV 8 ‘Gel Konuşalım’ programında Hakan Ural’ın partneri Nur Tuğba, şu sıralar sabah şekerleri arasında bana göre en sevimlisi en cana yakını en kibarı.. Ama her güzelin bir kusuru olurmuş.. Bizim Nur Tuğba da, Hakan ne derse şöyle diyor:

-Ayneeeen!

Bu sıkıntı şu sıralar tüm toplumumuzda var.. Bir dil bilimci konuya açıklık getirdi:

-Kelime hazinesi çok az olanlar sık sık ‘Ayneneeen’ kelimesini kullanıyor..

Yapma be Nur Tuğba.. Fiziki ve mesleki güzelliğine gölge düşürüyorsun farkında olmadan.. Bi gayret kurtul şu kelimeden..

Ayneeeen!

+ + +

BİT PAZARI VE NUR! Star TV, sabahın bir vaktine gene dolgu dizisi olarak Aramızda Kalsın’ı koydu. Başrollerinde Uğur Yücel, Binnur Kaya, Gökçe Bahadır ve Caner Cindoruk’un oynadıkları dizi, kaçıncı kez yayınlanıyor olsa da hala keyifle izleniyor –bana göre- Verdiği mesajlar, oyuncuların gücü veee Gökçe’nin güzelliği, sabahlarımızı aydınlatmaya yetiyor da artıyor bile.. Bit Pazarı’na yağan bütün Nur’lar böyle olsa keşke..

+ + +

TÜRKİYEM KAYNANA KAYNIYOR! Öyle ya hem Gelinim Mutfakta yarışmasında Fatih Ürek hem Yemekte programında Zuhal Topal’ın kaynanalardan çektiklerini kimse çekmemiştir..

Programın formatı gereği kaynanaların af edersiniz çirkef, bulaşıcı, dediğim dedik, gelinlerine üstten bakan kişiler olması gerekiyor.. Eh Allah’a şükür programlar kaynanasız kalmıyor..

Ama yakında evlenme oranlarında şiddetli bir düşüş başlarsa bunun sorumlusu bu iki program olacaktır..

Çünkü programı izleyen bir delikanlı ya da gelin; ‘Aman aman benim kaynanam da böyle mi olacak’ deyip evlenmekten vaz geçerlerse..

Ben bekar olsam (Aaaa bekarım lan ben.. On senedir hem de..) çoktan vazgeçmiştim evlenmekten ve yeni bir kaynana sahibi olmaktan..

Not: Ankara’daki kayınvalidem.. Seni hala çok seviyorum.. Kız; benden kurtuldun şu sigaradan kurtulamamışsın.. Ecem anlattı..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.