OLMADI LEMAN SAM? YAKIŞMADI SANA!..

Geçen Pazartesi günü arkadaşlarımın isteği üzerine Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'ndaki Özcan Deniz-Leman Sam konserine gittim?

Baştan belirteyim ki , ne projeye, ne repertuara, ne yorumcuların gücüne söyleyecek tek kelimem yok? Her şey olması gerektiği gibi ve de son derece başarılıydı?

Taaa ki; konserin ilk 20 dakikasında arka sıralardan bir feryat yükselene kadar? Tiz bir ses, şarkı arasında sanatçılar konuşurken aynen şöyle feryat ediyordu;

- Burada yasak olmasına karşın sigara içiyorlar? Lütfen anons eder misiniz içmesinler?.."

*********

Tüm kafalar sesin geldiği o yöne çevrilmişti? Çünkü daha konser başlamadan önce hoparlörlerden aynen şu anons yükselmişti;

"- Sayın konuklarımız, 4207 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun"un 2/4 maddesine göre Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat, eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde ve seyir yerlerinde SİGARA İÇMEK YASAKTIR"?

Ve inanın bu anonsun sonunda büyük bir alkış kopuyordu?

*********

Ve işte bu anonsa rağmen açık havada 5 dakika sonra soba borusu gibi dumanlar yükseliyor ve az önceki bayanı feryat ettiriyordu?

***********

Ama asıl sorun bu noktada başladı işte?

Hani o sağlıklı yaşam için fetvalar veren, organik pazarlardan çıkmayan; Leman Sam; seyircinin feryadı ardından Özcan Deniz'in "Lütfen sigara içmeyin rahatsız olanlar varmış" demesine karşın; "Eeee tamam da sigara içenlerin özgürlükleri ne olacak ?"diye sormaz mı?..

İnanın kimse yuhalama nezaketsizliğini göstermedi ama o anda buz gibi bir hava esti Ağustos sıcağındaki Açık Hava'nın üzerinde?

**************

Sevgili Leman; Nasıl olur da yasaların resmen suç saydığı bir şeyi sahnede binlerce kişinin önünde övebilir ve onu "özgürlükle" bağdaştırabilirsin?

Bu dediğinin "Kokain içenler içsin, "Eroin kullananlar da kullansın çünkü onları kullananların da özgürlüğü var" demekten ne farkı kaldı ki?..

Bilmem senin için bir şey ifade ediyor mu ama hatırlatayım; sigara içmek de, eroin ve kokain kullanmak gibi bir suç Türk ceza yasalarına göre?

Evet sigara içenlerin de özgürlüğü var ama, içmeyenlerin özgürlüğünün başladığı yere kadar. Yani zehirinizin kimseyi etkilemediği yerde özgürsünüz. Hoş ben kişisel olarak bunu da kabul etmiyorum, çünkü atmosfere yayılan zehirli atıklar mutlaka birilerine zarar veriyor ama özgürlük adına bu kadarına göz yumuyoruz?

Yılda kaç kişinin ülkemizde sigaradan öldüğünden haberin var mı bilmem ama ben söyleyeyim sana sevgili Leman? Tam 108 Bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor her yıl? (Özür dilerim; bu bilgiyi teyid etmek üzere Sigarayla Savaşanlar Vakfı eski başkanı Ubeyd Korbey'i aradığımda bu rakamın 115 Bin'e çıktığını ve TC: Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakam olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nun da ölçümlendirmelerinde de aynı sonuç verdiğini belirtti)

***************

Sevgili Leman? Her yıl Türkiye'de trafik canavarının aldığı can sayısı 4 Bin; Terör ise bin (1000) ailemizin bağrını dağlıyor ortalama olarak? Sigara ise tekrar ediyorum 115 Bin? Ve acıdır ki; senin özgürlüklerini savunduğun sigara içicilerinin bu ülkede (pasif içici olarak) aldıkları can sayısı da 12 bin? Yani tüm dünya ortalaması bu konuda ülkemizde de işliyor ve sigaradan ölenlerin 1/9 u pasif içicilikten hayatını kaybediyor? Yani senin orda özgürlüklerini istediğin kişiler aslında ülkemizde 12 bin kişiyi öldürdüler sadece 2007 yılında?

***************

Peki bu yasaya karşı gelmenin ve muhalefet etmenin cezası yok mu?... Cezasız suç olur mu? Elbette var; Bakın kanun ne diyor?

Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri tarafından yazılı olarak uyarılır.

Bu uyarı tebliğ edilir. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerini getirmeyenlere;

Belediye sınırlarında Belediye Encümeni tarafından Belediye sınırları dışında Mülki Amir tarafından,

500-5000 YTL.idari para cezası kesilir?

******************

Not; Bu satırların yazarı Leman Sam'ın neredeyse 25 yıllık arkadaşıdır ve olmaya da devam edecektir? Ama öte yandan da Sigarayla Savaşanlar Derneği'nin 7 yıl 1. Başkanlığını yürütmüş bir kişidir?

Leman Sam'a burada düşen görev, bir şekilde hem yasalardan, hem de orada pasif içici durumuna düşen kişilerden bir şekilde özür dilemektir?Duyarlı, bilinçli ve insan hayatına saygılı olmanın kuralı da budur ve

ONA YAKIŞAN DA BUDUR !..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.